"Het lossen van zandzakken aan den dijk van Ewijcksluis". De inzet van Wieringer aken (waaronder de WR 52) was onontbeerlijk voor het redden van mensen, verplaatsen van zand, ophalen van meubilair en het vee van de vele ondergelopen boerderijen. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) subsidie een bijdrage te betalen in de kosten van bemaling aan de ingelan den van den Westpolder, die bezig zijn om hun landerijen, niet behoorende tot het overstroomde gedeelte, van het overtollige water te ontlasten door het gebruik van centrifugaalpompen en locomobiles. Deze ingelanden krijgen eveneens een vergoeding in de kosten voor hun aandeel in de aanleg van de noodkade langs de Zandvaart. Stijging van de arbeidslonen Als gevolg van een storm van 16 op 17 februari ontstond schaarste aan arbeidskrachten waardoor het werk aan de Amsteldijk ernstige vertragin gen opliep. In de vergadering van 19 februari wordt dan ook 'op den wenk van den heer Nieuwdorp besloten om de loonen van de arbeiders die op den Lagendijk werkzaam zijn te bepa len op 3,- per dag, met een toeslag van 50 wanneer op Zondag wordt gewerkt'. Dat deze voor die tijd hoge lonen voor vele huisvaders uit de verre omtrek een buitenkansje betekende blijkt onder meer uit de volgende opmerking van Jan Snip (84 jaar) te Petten in de 'Schager Courant' van 30 maart 1988: Acht kinderen en net als overal arm. Soms lag er sneeuw op ons ledikant. De dakpannen van de huizen lagen zo op de latjes. Geen laag hout ertussen. Ons dak werd verbeterd toen mijn vader na een dijkdoorbraak in de Anna Paulowna- polder knap geld had verdiend". Teneinde de polderwerkers te kunnen herbergen - de 'Schager Courant' van 16 maart spreekt over 300 man die aan de Amsteldijk werkzaam zijn - wordt in de vergadering van 19 febru ari al besloten een rijnaak te huren in Den Helder, die dan in Van Ewijck- sluis zal worden neergelegd. Dat ook de aannemers voor hun werkvolk schepen huurden blijkt uit de 'Schager Courant' van 27 maart waarin staat: "Heden zijn een drietal arken door sleepboten weggehaald en een paar grote aken, welke sedert Aanleg van de kistdam aan de Ewijcksweg. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) 19

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 19