oviistraniig mop (Woensdag) Dl WITTE BIOSCOOP. van extra nummer 30,5 M. bedroeg. Op de twaalfdee- lige schaal van Beaufort, - waarop het cijfer 7 storm aangeeft en 12 een verwoestende wind, - werd het cijfer 10 bereikt en enkele momenten zelfs overschreden. De wind was het hevigst tusschen 2 - 4 uur 's middags en 11 - 4 uur 's nachts. Donderdag te half elf 's morgens en des middags passeerden hier nog een tweetal mijnen. Eén van de^gevaarlijke voorwerpen dreef langs de haven. Aldus onZe verslaggever in de 'Heldersche Courant'. Oorzaak en gevolg Niemand had deZestorm met zijn verschrikkelijke gevolgen zien aan komen. Geen krant repte erover. De communicatiemiddelen waren beperkt. De oorzaak van déze storm was een depressie die op 11 januari nabij IJsland ontstond, in kracht won en waarvan het middelpunt net langs het noorden van Nederland trok. De luchtdruk vlak achter de depres sie was veel hogér waardoor er grote luchtdrukverschillen ontstonden bij het overtrekken van de storm. Hierdoor waaide er een stevige wind: aanvankelijk uit de westnoordwes- telijke richting in het zuiden van de Noordzee, waardoor water naar de Nederlandse kustjedrsven werd. De depressie bewoog zich vrij langzaam waardoor de storm lang aanhield. De windkracht (op de schaal van Beau fort) bleef in Den Helder gedurende 16 uur ten minste windkracht 9 a 10, waarvan 12 uur uit een noordweste lijke richting. Bij Hoek van Holland werd zelfs 7 uur lang windkracht 11 gemeten. Ultramoderne techniek stelt de inwoners van Den Helder in staat om alles in het 'echt' te zien. Komt naar 'De Witte'! Gelukkig kwam Den Helder met de schrik vrij. Het extreem hoge water rond de Zuiderzee en de hoge afvoer van de rivieren hadden elders in de provincie (Waterland, Marken en Zaanstreek) voor een grote waters noodramp gezorgd. De ellende die deze storm veroor- zaaktêzou binnen tien jaar resulteren in e'en enform project: d£Zuide3z2e- werken. De bouw van de Afsluitdijk van 1927 tot en met 1932 maakte vooralsnog een einde aan dit type overstromingen. Noten: 1 De tekst uit de krant is nauwkeurig overgenomen. 2 Batting balk van Noors grenenhout 3 Reis takken van af ats in 17

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 17