den Poststeeg waaide je vanzelf naar beneden, waar je in de luwte weer op verhaal kwam. Later op den avond, ongeveer 12 uur namen wij eens een kijkje aan de Buitenhaven. Ook hier stond het water bijzonder hoog. Van de groote steigerpalen staken slechts de koppen boven het water uit. Over de groote ruimte bij de aanlegplaats van de Texelsche boot liepen nu kleine golf jes, af en toe verstuivend in den nog steeds krachtigen, langzaam naar het noorden loopende wind. Ongeveer 2 uur des nachts zou het weer hoog water zijn en daarom bega ven wij ons nog eens naar het meest bedreigde punt, den dijk bij den Wind wijzer. Was het van 9 tot elf wat kalmer geweest, na dien tijd schoot den wind met nieuwe, verwoede vlagen weder uit. Bij de Langestraat stoof het water over den dijk, maar verder op, bij de Wachtstraat liep het er glad over heen. Golf na golf stuwde het water den dijk op, aan de binnenkant waarvan het water, over de thans over de geheele lengte van het stuk aangebrachte zeilen als een waterval naar beneden liep. De Wachtstraat, welke in het oog- enblik van kalmte zoo goed en kwaad als het ging geruimd was, liep opnieuw onder. Tot ver in de straat stond alles blank. Het eerste zevental huizen had het zwaar te verduren door het binnenstroomende water. Met het oog op mogelijk gevaar achtte men het gewenscht een in dier hui zen aanwezige zieke naar een veilige plaats over te brengen. Verscheidenen bewoners van de huizen aan den Bonselaarsweg hadden hunne deuren gebarricadeerd. Ongeveer 1 uur kwam er weer een geweldige windstoot, kort daarop gevolgd door een vervaarlijke golf. Het oude gebouw van den Wind wijzer stond een ogenblik geïsoleerd door het met geweld over den dijk stroomende zeewater. Van het hek om het terrein is niet veel meer heel, tenminste wat betreft de voorzijde. Een kaapstander werd van den dijk opgenomen en midden op het terrein neergezet. Een tweede exemplaar ging aan de andere zijde van het gebouw voorbij. De bewoners van de Wachtstraat en omgeving waren echter niet zuinig in hun kritiek op de getroffen maatrege len om het overvloeien van het water te beteugelen. Waarom zoo vroegen zij, niet een paar honderd militairen gerequireerd die het betrekkelijk kleine doch gevaarlijke gedeelte van den dijk door middel van een aantal zandzakken hadden kunnen verho gen? Men wist immers dat des mid dags reeds het water over den dijk vloeide en men kon toch verwachten, Artillerleatraat ÏTitg. A. J. Ma»#, Helder Vanuit de Artilleriestraat is het 'Observatorium'goed zichtbaar. Bovendien is de 'Kapitale Heldersche Zeedijk' in onze ogen dan nog onvoorstelbaar laag. Het overspoelende zeewater stond dan ook regelmatig voor de deuren. Ansichtkaart met poststempel van 24 september 1914. 15

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 15