Met zinkstukken werd de basis gelegd voor het herstel van de Amsteldijk. Het duurde twee maanden voordat het stroomgat was gedicht. (Provinciale Atlas-Foto's) stroom meegevoerd. Daarom trachtte men met een haak de greppel in het land te vinden, en werkelijk, reeds den eersten greppel die men ontdekte met den haak langs gaande, werd het lijk van de vrouw gevonden" "Nadat dit naar een familielid in het nog droge deel was gebracht, ging men er terstond op uit verder te zoe ken naar de dochter. Hadden beiden elkaar bij de vlucht vastgehouden, dan waren zij wel bij elkaar gebleven, want het is bekend, hoe moeilijk de kramp- achtigen greep van een mensch, die verdronken is, los is te krijgen. Doch het zoeken bleef vergeefsche moeite. 's Maandags ging men weer door met het land en de greppels af te zoeken, maar nog steeds van de dochter geen spoor te vinden". Rotterdamsch Nieuwsblad, 24 februari: "Men meldt ons uit Anna Paulowna, dat ook het lijk van de dochter van den landbouwer Hoogvorst, die bij den jongsten watervloed is omgekomen thans is gevonden. Het werd opgevischt bij het vijfde huis in den Meerweg". Heldersche Courant, 29 februari: "Zaterdag heeft uw verslaggever een bezoek gebracht aan de vluchtelingen uit den Westpolder, die te Helder een onderdak hebben gevonden. De groote Marineloods aan de Buiten haven was daartoe afgestaan. Die loods bevat namelijk aan het einde vier afgesloten lokalen, en hierin hui zen thans 74 personen, meest groote gezinnen. Eén gezin telt zelfs 12 per sonen. Naar wij van de personen zelf hoorden, hadden ze het hier best naar hun zin. Alleen hadden ze de vorige week veel kou geleden, daar de loka len slechts door een petroleumkachel verwarmd konden worden. Nu was echter ook een gasinstallatie aange bracht, die heel wat warmte gaf. Langs de wanden waren bedden neergelegd; de overblijvende open ruimte werd ingenomen door een tafel met ban ken. Het eten, ook warm eten, kon gehaald worden van de naastliggende Marineschepen. Over den kost hoor den we niets dan lof. 't Is bovenste best". De Telegraaf, 5 mei 1916: "Na bijna alle wegen van den Oostpolder bezocht te hebben, begaf Hare Majes teit zich naar het Breezand, wen- schend een bezoek aan den ouden Hoogvorst te brengen, wiens vrouw en dochter bij de laatste doorbraak zoo jammerlijk om het leven zijn gekomen. De Oude man bleek echter niet thuis en toen verzocht de Konin gin aan een der buren Haar groeten aan hem over te brengen". Half maart kon het gat in de zeedijk worden gedicht. Op 5 mei was het water uit de Oostpolder verdwenen. De stormvloed van 1916 trof ook andere plaatsen rond de Zuiderzee. Op tientallen plaatsen braken de dijken door. In de provincie Noord Holland kwam een gebied van 14.000 hectare onder water te staan. Er vie len 19 doden, terwijl er bij diverse scheepsrampen op zee nog eens 32 mensen omkwamen. De watersnood ramp leidde tot de oprichting van een nieuw hoogheemraadschap, een beter beheer en onderhoud van de dijken en de afsluiting van de Zuiderzee. Literatuur: 'De watersnood van 1916 in Anna Paulowna', J.T. Bremer en M.L. Wissekerke, uitgeverij Pirola, 1988. 12

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 12