de politie een motorfiets gehaald, die de bewoner van den woonwagen beweerde van een onbekende gekocht te hebben. Om daaraan een einde te maken mag niemand zich meer door den polder bewegen zonder te zijn voorzien van een pas, afgegeven op de secretarie, en voorzien van de hand- teekening van den houder. Woens dagmiddag werd zelfs de brievenbe steller door een militaire wachtpost teruggezonden, omdat hij geen pas had. Van Donderdagnacht af zullen verscheidene gewapende marine sloepen de wacht houden bij de door braak in den buitendijk, opdat geen vletten met diefachtige bemanning binnenvaren. Na één waarschuwing zal met scherp geschoten worden. Ook zullen gewapende sloepen in den polder patrouilleren, die eveneens na één waarschuwing zullen schie ten, wanneer er iets verdachts wordt bemerkt" Schager Courant 26 januari: "De spoordijk bij post 12, tusschen Anna Paulowna en Oudesluis begint over een lengte van circa 25 M. door te sijpelen. Deze zanddijk rust op een veenbodem volgens deskundigen, en het zand maakt met het veen geen compacte massa. Er bestaat groote vrees dat het treinverkeer zal worden stopgezet". Veel misnoegen Het Volk, 27januari: "Militaire klach ten. Men schrijft ons uit Den Helder: De militairen uit de stelling Den Helder moeten vanaf de vorige week Vrijdag werken aan het verhoogen der polderdijken in de Anna Pau- lowna-polder. De behandeling van deze militairen, die een zwaren en moeilijken arbeid hebben te vervul len, geeft aanleiding tot veel misnoe gen. Nu ,,De Telegraaf" heeft geschre ven, dat een drie-ploegenstelsel is ingevoerd, zoodat de werktijd 8 uur per dag is, zijn wij genoodzaakt om de toestanden te publiceeren zooals ze werkelijk zijn. Voor de dagploeg is het 's morgens te 5H uitrukken tot 's avonds uur; dat is dus een werkdag van 13 uur. Het voedsel dat men ontvangt is 's morgens gortpap met het kenmerk van waterpap, en een stukje boter, waarmede men geen drie sneden kug kan besmeren. Meer brood dan voorheen krijgt men ook niet. Het voedsel voor een werkdag is dan ook absoluut onvoldoende. Wanneer het regent, geen schuilplaats om een oogenblik zich te behoeden voor een nat pak, terwijl de burgers in zulke gevallen naar huis gaan. Met de nachtploeg is het nog slechter geregeld. Deze menschen rukken 's middags 2 uur uit tot den anderen morgen 10 uur, een werkdag dus van 20 uur. De kommandant van het Fort Westoever heeft het periodiek verlof stop gezet. De betrokken militairen hebben de vorige week een telegram naar den minister van Oorlog gezon den, waarin werd verzocht om de zaak beter te willen regelen. Andere kompagnieskommandanten hebben de bekende gunstige bepaling, het stellingverlof enz. ingetrokken. Het is begrijpelijk, dat de menschen klagen". De jongens van 'Atjeh' Heldersche Courant, 19 februari: "Donderdagmiddag werd te Helder telefonisch bericht ontvangen dat ook het noordelijk deel van den Westpol der onder water liep, de bewoners in allerijl moesten vluchten en dus kon verwacht worden dat de vluchtelin gen naar Helder zouden komen. De burgemeester stelde de verplegings- commissie (huisvestingscomité) van de watersnoodcommissie hiermee in kennis en dit toog onmiddellijk aan 't werk. Reeds 's middags kwamen een 18-tal vluchtelingen hier aan die voorloopig in het Zeemanshuis van den heer Staalman werden onder dak gebracht. De eerste werkzaam heden der commissie waren te zor gen dat zooveel mogelijk menschen slaapplaats en zoo noodig voeding zouden kunnen krijgen. De marine autoriteiten stelden voor voorloopige opneming beschikbaar de afgeslo ten localen in de nieuwgebouwde excercitieloods van de ,,Atjeh" aan de Buitenhaven en verschaften eenige stroozakken. Ook mocht in bruik leen beschikt worden over een aantal dekens. De commissie kocht stroo en de jongens van de ,,Atjeh" togen onmiddellijk aan 't vullen. 't Mag ter eere der jongens gezegd worden, 't ging kwiek - daar werd met animo gewerkt onder leiding van den schip per van de ,,Nautilus", Zonderwijk, die der commissie niet te waarderen diensten bewees". "Men wist echter niet hoeveel men- schen verwacht moesten worden. Burgemeester Wijdenes Spaans, De marine ruimde haar exercitieruimte, de Atjeh-loods aan de Buitenhaven, tijdelijk in voor de opvang van evacuees uit de Westpolder. 10 ^tractie flitsen cn>noopcif-

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 10