goed dat jaren later de tandarts in Den Helder zijn ogen haast niet kon geloven. De behandeling gebeurde in de open lucht. Naast mij lag een man op de grond met een knie als een kokosnoot. Daar werd net het mes in gezet. Bloed en pus spoten er uit. Niet direct een opbeurend gezicht. Zelf kreeg ik nog geelzucht en een tropische zweer die maar heel lang zaam genas maar zich gelukkig niet uitbreidde. De weinige medicijnen die men nog had werden in principe bewaard voor de jongens, want de oude ballen waren toch al opgege ven. Zij konden ongeveer uitrekenen wanneer zij aan de beurt waren, want de leeftijden liepen dagelijks terug en gaven een goede indicatie van de levenskansen. Een andere indicatie was het berri-berri vocht in de benen. Als dat eenmaal tot je hart gestegen was dan was het afgelopen. Sommige mannen die vroeger leraar waren geweest gaven op hun vakge bied les aan jongens die dat wilden. Zo kreeg ik les van Dr. Muller, de rector van een middelbare school in Djocja. Hij was getrouwd met Diet Kramer, de schrijfster van 'Thuis vaart'. Hij gaf mij wiskunde en mecha nica. Zijn buurman was Dr. Vrieze, een advocaat die mij les gaf in talen. Later in Nederland bleken deze lessen een uitstekende basis voor mijn ver dere vorming! Op een dag vloog er een vliegtuig laag over ons heen. De verrassing was dat er op de romp en de vleugels oranje driehoeken stonden en dat er gewuifd en gefilmd werd. Die dag overleed er niemand! Iedereen dacht dat het nu wel gauw vrede zou worden. Maar helaas, de dagen er na werd de schade op de dodenlijst weer snel ingehaald. Ook Dr. Muller stierf na een kort ziekbed. Waar hij begraven werd weet ik niet. Op zekere dag moest een werkploeg buiten werken. Voor een spoorweg overgang moesten zij wachten en toen kwam er een geblindeerde trein voor bij. Door een opengebroken raampje zagen wij het gezicht van een vrouw uit Moentilan. Wij hoorden dat de trein naar Banjoe Biroe ging dus toen hadden wij een redelijk vermoeden waar onze moeders zaten. Op een dag in augustus was er iets vreemds aan de gang. Mijnheer Vrieze vertelde mij dat er een vre selijk bombardement had plaats gevonden waarbij veel doden waren gevallen. Er zou sprake zijn van een totaal nieuw wapen! Hiroshima en Nagasaki zouden totaal vernietigd zijn. Nou, wij konden er geen traan Het kleine jongetje in het matrozenpakje bekroonde zijn marine loopbaan als kapitein luitenant ter zee. om laten. Opeens waren de Japanse schildwachten verdwenen en hoorden wij buiten geroep en geschreeuw! Het zou vrede zijn! In minder dan geen tijd zaten wij boven op het gedek (bamboe vlechtwerk) en ruilden alles wat wij aan hadden met Javanen tegen fruit en etenswaar, dat al zittende op het gedek werd opgegeten. Daarna holden wij naar ons koffertje om nog meer kledingstukken te ruilen tegen eten. Wij aten ons een slag in de rondte. Velen kregen buikpijn en diarree of moesten overgeven. Het schijnt zelfs dat er een paar mannen zijn overleden. Een opslagplaats van koffers van overledenen werd al gauw door ons geplunderd en omgezet in eten. Soms zat ik alleen in mijn onderbroek op het prikkeldraad. Die avond ruilde ik tegen wat spulletjes een kip, een fles olie en fruit. Die zelfde nacht werd de kip geslacht en geplukt en boven een vuurtje gebakken. Voor het eerst in mijn leven!. Wij mochten het kamp niet uit omdat er toen al wat problemen waren met vooral jongelui, die leefden met het idee van een zelfstandig Indonesië, en hun dapperheid wilden bewijzen via aanvallen op vrouwen en kinderen. Een erfenis van de Jappen die door ons niet begrepen werd. Ondanks alles gingen wij er de vol gende dag met en man of zes vandoor naar Banjoe Biroe in de hoop onze moeders te vinden." 9

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 9