ill Zomer P0z:r Rens Schendelaar De Zanddijk. Op de achtergrond restaurant Duinoord en de Donkere Duinen. Een mooie dag aan de Zanddijk in de jaren zestig van de vorige eeuw. Op de weilanden ligt gemaaid gras als geurend hooi te drogen. De luchten zijn wijds en Hollands. Alles ademt rust uit en wijst op de komst van een lange zomeravond. De vlag op het terras van Duinoord waait op een zeewindje, de scha duwen verraden dat de fotograaf in de namiddag zijn plaatje schoot. Ondanks dat tijdstip staan er nog veel auto 's geparkeerd, zelfs tot langs de bosrand bij het openluchttheater de Paddenstoel. We zien veel verschil lende autotypen en op het tegelpad richting het strand, brommers als Kreidler Florett 1965 en RAP Rocky. Vermoedelijk is de fotograaf ook met de brommer. Op het strand bij paviljoen Minkema is het natuurlijk een topdrukte. Door de uitbreiding van Nieuw Den Helder komen er steeds meer gezinnen naar strand- slag Duinoord. Voorheen werd het 't Stille-strand genoemd, maar die tijd is geweest. Ondanks de verkeersdrukte rijden er fietsers op de weg langs de Zanddijk, er zijn zelfs plannen voor een fietspad door de duinen naar Juli- anadorp. De smalle rijweg is namelijk gevaarlijk door de passerende vuil niswagens die hun lading naar de vuilnisbelt brengen in de nabijgelegen duinen. De belt is net als de duinen verboden gebied, al laten nieuws gierige jongens zich daar niet door afschrikken. Vanaf de weg is de vuil stortplaats te herkennen aan de hoge afrasteringpalen op het duin waaraan netten hangen tegen het wegwaaien van vuil. De Zanddijk is oorspronke lijk de Oldenbarneveltsdijk en aange legd in 1610. Maar van de dijk is niets meer te zien, de duinenrij is immers ontstaan door aanstuivend zand. Ook de weg langs de Zanddijk is eeuwen oud. Daar reed vroeger de postkoets vanuit het zuiden onderlangs de duinen naar Den Helder met brie venpost voor de schepen die op het Marsdiep voor anker lagen. Op oude kaarten wordt de weg langs de Don kere Duinen daarom ook wel Postweg genoemd. De weg heeft ook Strooweg geheten; dat was in de tijd dat Thee huis-pension Duinoord in 1923 werd geopend. Tot de bezoekers behoorden dagjesmensen en strandgangers, want het theehuis had toekomst omdat er een strandopgang werd aangelegd. De onderneming van eigenaar J. Klop getuigde van moed omdat de loca tie afgelegen lag van de bewoonde wereld. Om de afstand te overbrug gen organiseerde Klop in het seizoen een geregelde busdienst rechtstreeks vanaf het Koningsplein. En nu, vele jaren later kunnen bezoekers daar nog steeds een verfrissing drinken en een hapje eten. Aan de opgang van de strandslag, half verscholen onder het zand, zien we nog de grote oorlogs bunker en links naast het terras de witte houtenkiosk. 6 j

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 6