week is weer voorbij. Je gaat nog vrij wel elk weekend naar je ouderlijk huis, het eerste jaar met de trein, met een 'vrijvervoertje! Op vrijdagmiddag is het langs de Zuidstraat dan ook altijd één grote geüniformeerde optocht op weg naar het station, ietwat benijdend gadegeslagen door achterblijvers die de wacht hebben... We leven wel gescheiden aan boord, manschappen, onderofficieren en offi cieren, met allemaal een eigen verblijf, resp. voor, midden en achter in het schip. Dat maakt wel dat je niet ieder een aan boord ook echt kent; je loopt wacht, neemt baksgewijs af, en je probeert daarbij namen en gezichten zo goed mogelijk te onthouden. In het begin kijk ik mateloos op tegen ieder een die al langer in dienst is en zoveel meer lijkt te weten. Op NAVGIS is die indeling in rangen en standen ook, maar daar 'werk' je met elkaar, alleen het koffiedrinken en de maaltij- wordt in de hand gehouden en wél opgegeten. Onbegrijpelijk als je, zoals ik, bent opgevoed met nasi goreng. Parade 's Winters is er de Assautweek, het grote feest op het KIM, maar ook met allerlei feesten daar omheen aan boord van schepen en instellingen. Spannende tijden, worden we uitgenodigd? Kap pers, bloemisten, kleding- en stoffen zaken hebben het druk. In het gebouw van de oude Marine Officiersclub aan de Hoofdgracht wordt het dansen op de bovenverdieping gevaarlijk, de vloer gaat mee op en neer! De Oranjebitter na de parade op Koninginnedag kan minder kwaad. Naar de club lopen na de parade is een zegen voor je stijve knieën, lang stilstaan, zo blijkt 't, is een kunst. Omdat we ook zo weinig oefe ning hebben in het marcheren, en dat eigenlijk alleen met Koninginnedag doen, is het zenuwslopend om een keer met onderling cultuurverschillen, in één stad met vermoedelijk óók weer allemaal eigen werelden, als midden stand, visserij, onderwijs, gemeente werk. Nu, vanuit wat meer historische belangstelling, terugkijkend over een halve eeuw, nog steeds woonachtig in de kop van Noord Holland, besef ik dat de stad Den Helder, hoe opper vlakkig ik er ook in de beginjaren heb geleefd, met al die facetten nog steeds al m'n sympathie heeft. En hoe graag ik er ben. Herinneringen aan bepaalde plekken en belevenissen komen bij elk bezoek weer terug. Vanaf m'n 18e is m'n bestaan met deze stad verbonden, samen met alle herinneringen aan dat oude ram- schip 'Schorpioen'. In 1971 werd ze Den Helder uitgesleept, op weg naar een roemloos einde. Met tranen in de ogen en een brok in de keel nage staard door velen. Dankbaar denk ik daarom aan alle mensen die zich op Commandant mevr. Mons ontvangt prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal aan de valreep van Hr. Ms. Schorpioen (28 april 1970). De longroom. Voor een PR boekje werden, die middag van de foto, door een fotograaf allerlei opnamen aan boord gemaakt. den zijn daar gescheiden. Als ik daar aan terugdenk ruik ik ook weer abso lute stank die je op de woensdagen bij de poort al tegemoet kwam van achter uit de oude vochtige bunkers: de geur van het bakken van ikan teri ('gebakken guppies') voorbode van de 'blauwe hap', de wekelijkse rijsttafel! Niet iedereen waardeert die blauwe hap, we zien hoe menig bord eten bij de klasjes matrozen zó in de ton ver dwijnt, alleen de bijbehorende banaan een groep marva's aan te moeten voe ren. Zielsblij ben ik met een helpende opmerking van een toegeschoten ser geant van de mariniers: "mevrouw, als u nu eens aan de andere kant van het peloton gaat lopen. Vertrouwd grijs Navgis, Erfprins, de Mijnendienst, de Onderzeedienst, het KIM, de Rijks werf, het zijn in die tijd zeker, binnen de marine allemaal eigen werelden tijd haar lot hebben aangetrokken en met oneindig veel inspanning hebben gezorgd dat zij weer in Den Helder is. Onder die prachtige oorlogskleu ren van de huidige indrukwekkende Schorpioen heb ik nog steeds het ver trouwde grijs in mijn geheugen, maar juist die combinatie is voor mij zo speciaal, en voor velen met mij!. *adspirant reserve officieren 5

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 5