oorlogvoering, gasaanvallen, maakt enorme indruk. Vanaf de Schorpioen gaan we ook marcherend langs het Ankerpark naar het KIM, op de brug bij het KIM voor het eerst het com mando "UIT de pas, mars!", anders gaat de brug te erg vibreren! Verplicht zwemmen in het koude marinezwem bad. Den Helder lijkt héél groot. En toen de keuze: Verbindingen of Navigatie-gevechtsinformatie??? Amsterdam of Den Helder? Oplei ding in Den Helder met haar schepen en 'echte marine', veel meer dan de Verbindingsschool in Amsterdam met een toekomst van ondergronds werk in verbindingsbureaus, bepaalt voor mij nu zeker de keuze. Dus het wordt de Navigatie Gevechtsinfor matie School, afgekort NAVGIS en wonen op Hr.Ms. Schorpioen. Den Helder lijkt een andere wereld, de winter is er guur, de lente breekt er drie weken later aan dan waar ik van daan kom. De wind, die maakt dat je hoedje, hoe stevig ook vastgeprikt op je hoofd, toch vaak de lucht in vliegt. Helaas, dan maar met dat vreselijke stormbandje om op de fiets. Schorpioen De Schorpioen wordt ons thuis; de koning te rijk zijn we met voor het eerst nu de luxe van een eigen hutje, nog geen 2 x 2 meter, maar oh wat heerlijk: een kooi waaronder een bergkast, erboven een boekenplankje, een echte houten kast met uittrekbare schrijfplank, een mini wastafeltje, de gladde schuin aflopende vloer, een zware schuifdeur om dit domein te kunnen sluiten. Alle geluiden aan boord, wachtlopen, vlag hijsen/neer halen, klossen van schoenen op de valreep en op dek, glazen slaan, geu ren van de kombuis voor in 't schip. In je badjas 't halve schip door voor een douche. Telefoneren (naar 'bui ten') in de hut onder 'de wacht'. Sla pen, ontbijten en avondeten, allemaal aan boord, keurig verzorgd, en bijna altijd ook gezellig. Je bent er nooit alleen, je weet dat er altijd mensen aan boord zijn. 'Den Helder stad' moeten we verken nen, buiten de bekende weg van en naar het station en buiten de dagelijkse route naar Navgis, die langs Zuidstraat, West straat en Loodsgracht leidt. Onze eerste verkenningstocht doen we met ons tweetjes in uniform, met zwarte kousen en op de 'kistjes', onze zwarte molières. Duidelijk herkenbaar voor iedereen, daar scheppen we plezier in, we zijn best trots op ons (maat)pak, aangeme ten door fa. George Pisa. Bij deze eerste verkenning zijn we blij verrast plotse ling op een leuke manier aangesproken te worden door knappe jongemannen. Maar wat blijkt? Zij zijn reserveofficie ren op herhaling en nu op zoek naar eerder ontmoete marva officieren, en willen van ons weten waar die zijn. Dat weten we niet eens, we zijn er zelf net! Teleurgesteld druipen de heren af. We lopen verder door de Beatrixstraat, de Keizerstraat, de Spoorstraat en de Koningstraat, dur ven niet door de steegjes. Langzaam krijgen we een idee van de binnen stad, stevig tegen elkaar aan lopend, met ferme pas, om vooral niet voor 'uitnodigend' aangezien te worden. (Ik heb lang moeten nadenken over herinneringen aan Den Helder 'stad', want eigenlijk zijn we zo weinig "in de stad"). Vermaak Op zondagavond, na een weekend thuis aangekomen met de trein, loop je dan in colonne met alle Den Hel- dergangers vanaf het station naar de Schorpioen, door de week fiets je 's morgens en 's middags op en neer naar Navgis, en later naar het werk op 't KIM, 's avonds zit je veel aan boord, te praten, tijdschriften te lezen, TV kij ken (niet eens zo veel), plaatjes draaien op de pick-up, Lp's, gekocht bij Selbach en George Blok, (wat waren we goede klanten!) en je gaat 'ns naar de film in Rialto. In '67 volgen rijlessen, en dan rijd je langs Middenweg, doet de hellingproef in Huisduinen, langs de moderne! flats aan de Jan Verfailleweg, helemaal aan de buitenkant van Den Helder. Eén van m'n favoriete winkels in de binnenstad wordt Zoetelief, een soort winkel van Sinkel, met een enorm assortiment, altijd leuk om er na het werk even een kwartier te snuf felen op zoek naar een cadeautje. Met m'n autootje wordt paardrijden bij manege Bruin ook mogelijk. Uitgaan gebeurt schoorvoetend in Bellevue, Het Wapen van Den Helder, tussen de vertegenwoordigerslater wel eens een drankje in bar Splendid, en de Hr. Ms. Schorpioen in 1968, 100 jaar oud. Op de achtergrond de Rijkswerf met de drijvende bok. 4

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 4