Van matrozenpoep tot een band met een stad... Suzette Snouck Hurgronje De Keizerstraat. Rechts de weegschaal bij Zoetelief en iets verder het uithangbord (Philips) van George Blok. "Matrozenpoep" Eindexamen 1966. Vanuit 't Oos ten van 't land over de Afsluitdijk met vriendinnen naar een bun- galowtje aan de kust in Petten. 'Bakvissen', op de drempel van een nieuwe toekomst. Prachtig weer, dus eenmaal aangekomen, in colonne óp naar het strand. Lauw is het zeewater en, in een groepje zittend in de rustige bran ding, schept één van de vriendinnen ineens water in de kom van haar handen, kijkt ernaar, -'t is een beetje troebel-, strekt de armen uit in mijn richting en zegt met een donkere, veelbetekenende blik naar mij "Kijk, allemaal matrozenpoep!" Ja, Petten ligt natuurlijk vlakbij Den Hel der.zo wrijft ze me in dat ik me heb gemeld bij 'de Marine. De Marine Vrou wen Afdeling. Ik wil per se naar Den Helder. geen van mijn klasgenoten begrijpt hier iets van: na het gymnasium ga je toch zeker studeren? Ja, maar ver langen naar onafaankelijkheid, marine verleden in de familie, ik word getrokken door een aantal touwtjes. en zet door. Augustus 1966, Centraal Station Amster dam, ertegenover in het water ligt een bootje voor de rekruten. Gespannen kijk ik om me heen, wie zijn er door de Hr. Ms. Schorpioen aan de Zuidstraat, logementsschip voor de MARVA van 1951 tot 1971. (Foto A. Vermeulen) keuring gekomen? Schrik dat er enkele leuke gezichten van de keuringsdagen ontbreken. Zie ik het dan zitten met wat er wel het bootje instapt? Opleiding De eerste gevaren meters leiden naar het Marine Etablissement Amster dam; plunje halen in 's Lands Zee magazijn, nu Scheepvaartmuseum. Tijdens de volgende dagen met ons allen (13 'man' sterk) naar Hünkemö- ller in de Kalverstraat om degelijk ondergoed en nachtgoed aan te schaf fen (lange mouw, hooggesloten, met ochtendjas). Slapen in stapelbedden in de slaapzaal, wassen bij een rij was bakken. Vervolgens wekenlang ver blijf in het Marine Opkomst Centrum Hilversum, inentingen (o.a. een pijn lijke, tegen pokken), (met die pijnlijke armen) judolessen en leren marche ren op het kazerneterrein, "voor dag en dauw" meedoen met baksgewijs, de ochtendinspectie, taaie lessen krijgstucht, regels, rangonderschei dingstekens, en tussendoor elkaar beter leren kennen. Overdonderd en geboeid zijn we door lessen zeege schiedenis door ene drs. Bosscher... NBCD cursus in Den Helder, op fort Erfprins. We slapen boven elkaar in de slaapzaal onder in de Schorpioen, overdag worden we samen met de ARO's* in een grote marinebus heen en weer gebracht naar Erfprins voor lessen in die oude bunkers daar. Leren over atoomaanvallen, fall out, chemische 3

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 3