■Inlichtingen gevraagt omtrent !A KIESLING, geb. 2-7-1885; •KLAAS GLIM, geb. 27-4-1893 'CEES KLOOSTERMAN, geb. 27-3-1904, 'ziin 22 Juli van den Helder iwr Amserdam vervoerd donr Duitse werfpolitie daar na naar Amersfoort en om streeks half October naar Duitsland. Mevr. A. KIESLING—GLIM, 'Tuinstraat 27 A, Den Helder. Oproep om inlichtingen over de vermiste Kloosterman en zijn kaartvrienden in De Vrije Alkmaarder van 28 augustus 1945. Het heeft 45 jaar geduurd Onthulling van het nieuwe herdenkingsmonument met 80 naamplaatjes van omgekomen voordat de namen van 'wervianen' op Willemsoord. Kranslegging door het gemeentebestuur van Den Helder op 4 mei Lingbeek, Bax en Kloos- 2015. (Foto Piet Zeeman) door gemakkelijker bereikbaar. Gra fisch ontwerper Schil Schillemans, zoon van een van de slachtoffers, maakte een strak en eigentijds ont werp, dat werd uitgevoerd in roestvast staal. Het monument bestaat uit twee panelen: een met algemene informa tie en een met naambordjes. Aan de naam zijn gegevens toegevoegd over beroep, leeftijd, plaats en oorzaak van overlijden en datum. Ook hierdoor hebben de slachtoffers meer gezicht gekregen. Bij de onthulling op 4 mei aan de westgevel van gebouw 47 telde het monument... 80 naam bordjes. Van Tongeren komt uit op 84 slachtof fers. Hij baseert zich op gegevens die afcomstig zijn uit het archief van het Historisch Docu mentatiecentrum Mari- nebedrijf, gemeentelijke overlijdensregisters, krantenberichten en internetdocumentatie. Van Tongeren maakte geen deel uit van de 'Werkgroep Verplaatsing Monument Burgerslacht offers Rijkswerf Willems oord'. terman aan het monument werden toegevoegd. Wanneer nieuw ontdekte slachtoffers het eerbetoon krijgen dat hun toekomt, is onduidelijk. Daarover beslist de werkgroep. Helaas wordt het monument ontsierd door enkele onnauwkeurigheden. Zo stierf ordonnans S.G. Kiljan volgens de gemeentelijke overlijdensakte op 2 december 1942 in Bremen en niet op 3 december. En machinebankwerker P.W. Lugten was geen 41, maar 43 jaar toen hij bij het bombardement op Den Helder om het leven kwam. Bij het verwerken van de grote hoeveel heid informatie voor zijn boek is Van Tongeren soms ook in de fout gegaan. Hij laat Simon Gerardus Kiljan over lijden in 1943 in plaats van 1942. En Gerrit van der Luit is niet geboren in 1899 maar een jaar eerder. Hij kwam om bij het bombardement op de werf van 19 februari 1943 en werd begra ven op 24 februari. In het boek wordt 24 november 1940 als datum voor de uitvaart genoemd. Dirk Augustijn. (Foto Historisch Documentatiecentrum Marinebedrijf) 31 Gedenkplaats 'Rijkswerf Willemsoord

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 31