Jan van Tongeren, auteur van het boek 'Rijkswerf in oorlog 1940-1945'. (Foto Wout Smit) draaide door, maar het personeel probeerde het werk zoveel mogelijk te vertragen en te saboteren. Meer dan 200 werknemers, voornamelijk ongehuwde mannen tussen 18 en 30 jaar en 'lastposten', werden tewerk gesteld in Duitsland, in Bremen, Eckerförde (Torpedoversuchanstalt) en Swindemünde (scheepswerf Ernst Burmester Schiffswert). De bommen die de geallieerden gedu rende de hele oorlog boven Den Hel der uitwierpen, waren vooral bestemd voor de werf. Schuilbunkers - 22 in totaal - moesten de 'wervianen' bescherming bieden. Foto's en teke ningen laten zien waar de bunkers zich bevonden. Dit onderwerp was voor Van Tongeren een kol^e naar zijn hand. Behalve genealogie vormen bunkers zijn specialiteit. Van Tonge ren (64) werkte bij de marine. Hij is daar begonnen als schrijver en geëin digd als officier van de administratie. Fragmenten uit De Werfcourant, die vanaf augustus 1940 wekelijks (onder Duitse censuur) verscheen, geven een beeld van het leven op Willemsoord en de regels waaraan de 'wervianen' zich moesten houden Dat de 'wervi- anen' in Duitsland ook diep onder de indruk waren van de berichten over de aanhoudende bombardementen op Den Helder, blijkt uit een brief uit Cornelis Jan (Kees) Kloosterman, slachtoffer van een veelbesproken affaire. (Foto J. Visser) Bremen, gepubliceerd in De Werf- krant van 26 maart 1943: 'Bij dezen betuigen wij onze innige deelneming met het noodlottig ongeval, dat velen onzer kameraden op Vrijdag 19 Februari j.l. heeft getroffen.' Op die dag wierpen zeven Ventura's hun bommen op de werf af. Deze explo sieven vernielden de gebouwen tussen het Boerenverdriet en de Zeedoksluis. Hierbij kwamen 38 'wervianen' om het leven. Bovendien vonden 14 bur gers de dood door bommen die elders in de stad terecht kwamen. Den Helder kreeg meer dan 160 luchtaanvallen te verduren. De rijks werf inclusief de pyrotechnische werkplaatsen werd 25 maal getroffen. Van Tongeren zette alle bombarde menten op Willemsoord op een rij, alsmede de gevolgen. Na de oorlog werd besloten voor de slachtoffers onder het werfpersoneel een gedenkteken op te richten. Dit monument van geel Gravenhorster zandsteen telde 77 namen. In 1993, bij de sluiting van de oude rijkswerf, werd het monument overgebracht naar de Nieuwe Haven. Aan de lijst met namen werden er toen drie toe gevoegd: J. Lingbeek, J. Bax en C.J. Kloosterman. Laatstgenoemde was het slachtoffer van een veelbesproken affaire: verraad door eigen familie. Kees Kloosterman maakte deel uit van een kaartclubje, dat werd opge pakt wegens het luisteren naar radio Oranje. Dat kostte behalve Kees Kloosterman ook Klaas Glim en Arie Kiesling het leven. Ze waren verraden door Anna Glim. De 15-jarige doch ter van Klaas Glim wilde haar vader wreken, omdat hij haar de omgang met een Duitse soldaat verbood. Na de oorlog moest ze zich verantwoor den voor het Bijzondere Gerechtshof in Amsterdam. Drie mensen de dood indrijven, daar staat de doodstraf op, zei de vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie. Maar omdat Anna nog zo jong was, volstonden de rechters met een gevangenisstraf van 12 jaar. Tijdens de zitting vroeg ze haar moeder om vergeving. Naambordjes Omdat het monument na bijna 70 jaar in slechte staat verkeerde en aan vervanging toe was, werd besloten een nieuw ontwerp te laten maken en dat te realiseren op de oude werf. Daar waren de meeste slachtoffers immers gevallen. Bovendien is de oude werf vrij toegankelijk en daar- 30

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 30