Academisch ziekenhuis in Leiden. De blijdschap over het weerzien was slechts van korte duur. Een maand na de oproep meldden de pleegouders In de Heldersche Courant zijn dood. 'De bede om in zijn Vaderland te mogen sterven, is hem verhoord, zo lieten zij in het overlijdensbericht weten. Zijn dood volgde op 'een smartelijk lijden in Bremen'. Op 1 oktober publiceerden de pleeg ouders een dankbetuiging in de krant voor het medeleven dat ze hadden ondervonden. 'In het bijzonder onze dank aan de Directie, Commandeurs en Scheepmakers der Rijkswerf, schreven ze. In 1946 volgde opnieuw een dankbetuiging. Nu aan zijn mede lotgenoten uit het concentratiekamp en uit Bremen voor de gedenksteen die ze op zijn graf hadden geplaatst. De eerste lichting 'wervianen' die in Duitsland tewerk werd gesteld, telde in totaal 56 man. Behalve Harmen Boelsma bezweek ook zijn collega Dirk Augustijn aan uitputting en ziekte. Dirk Augustijn keerde al na drie maanden terug. Vijf dagen na zijn aankomst in Oudkarspel - het evacuatieadres van zijn ouders - overleed hij in het ziekenhuis van Alkmaar. Augustijn staat wel vermeld op het gedenkmonument voor de burgerslachtoffers van de rijkswerf. Boelsma niet. Jan van Tongeren ontdekte dat er behalve Boelsma nog drie namen ontbreken op het monument: Johan Wiebrand van Lingen, Wilhelmus de Meijere en Hendrik Versnel. Van Lingen (28, halfvakman scheeps maker/ chauffeur), werd op 4 april 1942 tewerkgesteld in Duitsland. Hij verloor het leven op 7 oktober 1944 bij een bombardement van de geal lieerden op Emmerich. Honderden Lancasters, begeleid door Mosquito's, dropten in een half uur tijd 1.283 ton aan bommen boven de stad met het doel de olieproductie van de ves tiging van Germania Ölwerke lam te leggen. De bommenregen kostte meer dan 600 mensen het leven. Van Wilhelmus de Meijere, verdronken in de Maas tijdens werkzaamheden te Vlaardingen. (Foto Historisch Documentatiecentrum Marinebedrijf) Lingen werd begraven op het Emme rich Ehrenfriedhof. Zijn naam staat vermeld op een gedenksteen op het Nederlands ereveld in Düsseldorf- Oberblik. Verdrinking 'Uit de Nieuwe Maas te Vlaardingen is opgevischt het lijk van den 41-jari- gen matroos W. de Meijere, woon achtig in Den Helder, schreef De Tijd op 14 augustus 1942. De bezetter achtte het noodzakelijk de toegang vanuit zee naar Rotterdam door twee versperringsnetten af te sluiten. De metalen onderdelen hiervoor wer den gemaakt op de rijkswerf. Zo'n 20 werknemers, onder wie De Meijere, matroos bij het walbedrijf, werden gedwongen de versperringen aan te brengen. Bij deze werkzaamheden kwam De Meijere op maandag 10 augustus 1942 door verdrinking om het leven. Versnel diende sinds 3 april 1939 als soldaat het 2e Regiment huzaren. Na de capitulatie werd hij ontslagen en trad in dienst bij de rijkswerf, als werfsjouwer en brandwacht. In Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U ken nis te geven, dat tengevolge van een noodlottig ongeval plotseling is overleden onze geliefde Man, Vaoder, Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, WILHELMUS DE MEIJERE, in den ouderdom van 41 jaar. Dèn Helder, 10 Aug. 1942. Binnenhaven 42. Uit aller nuaam, Wed. C. A. DE MEIJERE— V LAMPE. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrydag 14 Aug. op de Algem. Begraaf plaats te Huisduinen. Ver trek vanuit Binnenhaven 42 n.m. 2 uur. Heldersche Courant, 12 augustus 1942. november 1942 stuurden de Duitsers hem naar het Konzentrationslager Mittelbau-Dora (een aussenlager van concentratiekamp Buchenwald). Daar overleed hij op 31 december 1943 aan longontsteking Zijn laatste rustplaats is onbekend. Van Tongeren heeft de oorlogs slachtoffers van Willemsoord een gezicht gegeven. Hij vergaarde in het afgelopen jaar allerlei gegevens over hen en bracht die - met portretfoto's - samen in een boek onder de titel 'Rijkswerf in oorlog 1940-1945, Dit in eigen beheer uitgegeven boek vormt een waardevolle aanvulling op het nieuwe monument voor de omgeko men 'wervianen, dat op initiatief van Cees Rondèl van de Nieuwe Haven is teruggebracht naar de oude werf. Saboteren Het boek dat Van Tongeren op 4 mei presenteerde, beschrijft beknopt maar overzichtelijk de gang van zaken op de rijkswerf gedurende de oorlog. Op Willemsoord werkten meer dan 2000 man toen de bezetters in mei 1940 de leiding in handen namen. Het bedrijf 29

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 29