plaatsen. Bij de Hembrug stap ik op een schareslijperswagen en om 4 uur kom ik in het uitgehongerde en droe vige Amsterdam binnen. Rust een dag uit en ga verder op een jongensfiets zonder banden. Ter hoogte van het Uddelermeer zak ik er door, en loop de rest. Word aangehouden door de SS, maar mag door. Arriveer half acht te Apeldoorn. Het huis is verlaten, was beschadigd door bomaanval. Blz. 191 1945 Ben sinds Kerst 1944 ondergedoken in Apeldoorn. Krijg geen bonnen, maar komen de winter door. Moet tweemaal van mijn schuilplaats gebruik maken bij wijze van voor zorg. Maak na een beschieting van 5 dagen den 17e April 1945 Apeldoorns bevrijding mee. Ga liften en arriveer na oproep 25 juni in Den Helder. Blijf hier tot 1 Dec. 1945. Wil naar Indië, maar kan nog niet wegkomen. Den Helder is te kapot. De banden te sterk uiteengerukt, alles herinnert me teveel aan den oorlog. Den Helder lijkt ten dode opgeschre ven. 1 Dec. ga ik naar Apeldoorn. 1 Dec. 1946 Heb mijn ontslag in Apeldoorn aangevraagd en vertrek 1 Jan. naar Adam om een cursus van enige maanden te volgen en vertrek tegen April naar Indonesië. Apeldoorn, 10 Dec. 1946 Heden overleed gelWl 'onvèrwacht onze lieve zorgzamemoeder, be huwd-, groot- en. over grootmoeder ADRIANA DE BEST geboren Stam in de -ouderdom van 80 laar. 'Den Helc^r* k- ~*E. DB BEST- HUIZING Rotterdam: G. DE BEST H. DE BEST Hartman Apeldoorn: A. H. E. DE BEST - klein- en achter kleinkinderen Apeldoorn, 2 januari 1967 De Bussylaan 51 Nog geen twee jaar na het overlijden van Adriaan, overlijdt ook zijn moeder. Nawoord Onderzoek bij de HHV in de Helderse Courant gaf extra informatie over de heer A. de Best. Zoals uit de dagboek fragmenten bleek was hij leraar lagere school in Den Helder. Hij slaagde in 1936 aan de Bijzondere Neutrale Kweekschool te Den Helder voor het examen handenarbeid, en werd in 1937 benoemd tot tijdelijk leraar voor school 4. In november 1946 vroeg en kreeg hij eervol ontslag omdat hij naar Indië wilde. In april 1947 vertrok hij met het m.s. Oranje naar Batavia. Uit genealogisch onderzoek van Piet Zeeman bleek dat Adriaan Best op 1 augustus 1917 werd geboren. Zoon van Johannes Albertus Best (1883 1938) en Adriana Stam (1886-1967). Zijn vader was stoker bij de marine. Zijn moeder kwam uit Den Helder en was de dochter van Gerrit Stam en Johanna Jacoba Mangel. Adriaan de Best overleed op 10 februari 1965 te Apeldoorn. Vermoedelijk ongehuwd. Uiteraard vragen wij ons af of er nog mensen zijn die nog iets meer over deze Helderse leraar Adriaan de Best zouden kunnen vertellen. Ook een foto van Adriaan is zeer welkom. 27

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 27