ADR/AAN DE BEST te kijken naar het toestel, dat in het afweervuur zat. Even schuilen in een timmermanswerkplaats en vervolgen daarna onze weg. Daarna werd de gymnastiek afgeschaft, tenzij aan de school een zaal verbonden was. Blz.119 Nov. 1942 We moeten NSB propaganda avond bezoeken. Met een tiental verdom men we het op straffe van ontslag. De hoofden moeten onze namen opge ven, maar ze verraden ons niet, en de zaak gaat in de doofpot. Op 10 'februari jl. over leed, geheel onverwacht,; onze lieve zoon, broer en oom in de ouderdom van 47 jaar. - v Uit aller naamv; 1 Wed. A. DE BEST-'' T Stam Apeldoorn, 15 febr. 1965. Ie Wormenseweg 25. X Adriaan de Best (Den Helder 01-08 1917 - Apeldoorn 15-02-1965). Blz. 137 Mei 1941 Zwaar bombardement. Gauw verge ten. Men went ten slotte aan alles. In de tussenliggende tijd talrijke lucht aanvallen. Jan. 1943 Verander van kosthuis. Ben al tweemaal van school veranderd. Feb. 1943 Werk in de Vijzelstraat en in het z.g.n. Kerkje van Breet. Zwaar bombardement. Een klas van 53 l.l. De kinderen worden onrustig en weldra paniek. Ouders komen weldra hun kinderen halen. Rondom de school veel kapotte ruiten, veel gehol en gedraaf. De werf is vlakbij. Ongeveer 70 slachtoffers in de stad en op de werf. Nu zijn de kinderen werkelijk enige tijd zeer angstig. Blz. 143 1943 (hier vergist A de Best zich later met het jaartal, dat moet 1944 zijn. K.M.) Oude Helder gesloopt, evenzo Kanaalweg, Hoofdgracht en West straat. Den Helder verliest zijn karak ter. 't Oudste gedeelte waar ik ook zelf gewoond heb, verdwijnt. Na de bevrijding heb ik 't oude tehuis nog eens opgezocht met behulp van een electriciteitskast die tegen het huis stond, vond de over blijfselen van mijn oude school nog eens terug. Ondanks de bekoring van zee, strand en duin begint Den Helder voor mij als woonplaats zijn aan trekkelijkheid te verliezen. Er is te veel kapot, de duinen, dijk, strand, vol gebouwd en bezaaid met oorlogstuig. Blz. 163 Kerst 1943 Beleef benauwd ogenblik. Ben op weg van Groningen naar Apeldoorn, waar mijn moeder in 1940 is gaan wonen. Ik heb een koffer met levens middelen en wat olie uit koolzaad. Moeten coupé ontruimen voor de "Wehrmacht". Hebben niet veel zin. "Heraus, ob ich schiesse". Een Hun met een grote spuit; in burger, zeker met Kerstverlof, zijn geweer in aan slag. Ik ben bang voor visitatie. We gaan eruit. Maar gelukkig het loopt goed af en ik arriveer veilig in Apel doorn na een reis van 12 uur. Blz. 165 1943 - 1944 Pinksteren 1943 Luchtaanval op konvooi door Beau- forts. Vliegtuig vliegt tegen de kabel van sperballen. Stort neer in de stad. Duitse jagers achtervolgen de andere. Afweer schiet zo laag, dat naast mijn kosthuis granaat door de slaapkamer binnen en er weer achteraan uitvliegt. Geen persoonlijke ongevallen. Ik werk tegenwoordig op de Brak- keveldweg, vlak bij de zware forten van Dirks Admiraal met hun zwaar afweer. Enige malen zoeken de jon- gens scherven rondom het café, dat als lokaal dienst doet, tijdens de geweldige aantallen, die overtrekken wordt er zwaar geschoten. Tevens nog enige luchtaanvallen op de stad. De kinderen zijn zo gehard en er aan gewoon, dat het slechts stof voor een dag oplevert. Blz. 167 Voorjaar 1944 Gemeentepersoneel vertikt het una niem, de oucase NSB bestuur in te vullen. We vergaderen in het hol van de leeuw in de raadzaal, bij afwezig heid van den NSB burgemeester. De stemming is zeer eensgezind en zeer opgewekt. Blz. 175 Juni 1944 Invasie! De stemming is uitstekend. Er wordt een radio geleend, over straat gesjouwd in grote kartonnen doos, een benauwde tocht. Ik ga kort daarna evacueren naar Oudorp en reis heen en weer. Trein diensten zeer ongeregeld met de beschietingen. In mijn kosthuis stalen ze echter teveel. Ik miste enige zeer noodzakelijke kledingstukken. Maak nog een bombardement mee, van 12 Liberators en word bijna "eingesperut" Met 10 gulden boete, die ik nog moet betalen, ontspring ik de dans. In de trein bij Baarn zeer onaangename ontmoeting met de SS, mijn koffer en portefeuille worden onderste boven gekeerd. Krijg een klap in het gezicht en moet bijna op transport naar Vught. Weet me te beheersen en rol erdoor. Blz 179 Arnhem Spoorwegstaking Evacuatie Sept. 1944. Den Helder moet leeg. Te veel burgers is te gevaarlijk. Arnhem heeft de Moffen gewaarschuwd. Ik ga naar Oudorp en wacht op de bevrij ding. 8 Dec. ga ik op stap naar Apel doorn. Ik draag mijn bagage op de rug, een koffer van circa 60 pond. Na 15 km. kan ik bijna niet meer. Gelukkig kan ik mijn koffer op een bagagedrager 26

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 26