"Naar aanleiding van uw neven aan gehaald schrijven, hebben wij de eer u mede te delen, dat wij conform u daarin vervat verzoek de gemeente raad hebben voorgesteld aan één der in het uitbreidingsplan West gepro jecteerde straten de naam Jan Blan kenstraat te geven, met welk voorstel de raad zich in zijn vergadering van gisteren heeft verenigd" Jan Blankenstraat In het voorjaar van 1932 vond in opdracht van J. en C. Roomeijer de bouw plaats van de eerste acht woon huizen op een stuk grond van 1275 m2. In dezelfde periode bestede de gemeente het werk uit voor het aan leggen van de riolering aan de firma De Moel Hermes uit Alkmaar. En gelijktijdig werd de Hector Treubstraat aangelegd waarbij tijdens het bestraten rekening werd gehouden met een plein-vormige aansluiting tot de aan grenzende Huygensstraat. De huizen in de Jan Blankenstraat werden in de verkoop aangeboden als mooi burgerhuis of als modern woonhuis. Zo stond woning Jan Blankenstraat 2 beschreven als; met riant uitzicht en een bad en geiser en vaste wastafel op slaapkamer, voor de verkoopprijs was ƒ2.650.-. Wie er een huis wilde huren betaalde circa 6.75 per week, inclu sief water. Het verhuren ging meestal via woningbureau De Schakel aan de Ruyghweg. Omdat de straat nog niet bij iedereen bekend was werd het in de advertenties aangeduid als: 'achter de watertoren. Inspecteur-generaal Jan Blanken Jan Blanken (1755-1838) is voor Den Helder van grote betekenis geweest. Hij was als ontwerper en bouwer één van de meest invloedrijke figuren in de Bataafse Tijd op het gebied van de infrastructuur van de marine technologie en van de vestingbouw. Hij was Directeur der Maritieme Werken, ontwerper en uitvoerder van de haven Het Nieuwediep, ont werper van plannen voor een groot maritiem etablissement (Rijkswerf Willemsoord) en ontwerper van de verdedigingsgordel rond de stad. In 1799 had hij zitting in een commis sie die een betere verdediging moest onderzoeken van het eiland Texel en het Nieuwe Gat, de toegangsgeul tot het Marsdiep. Dit was de eerste keer dat Blanken zich met de omge ving van Den Helder bemoeide. Hij werd als deskundige in het vak van de waterstaat door Napoleon gelast zich voornamelijk met marine zaken bezig te houden. Tijdens de oorlog met Engeland in 1804 vertrok Blan ken met twee gezanten naar Parijs om Napoleon voor te lichten over de verdediging van Nederland en in het bijzonder over de havenwerken in Den Helder. Jan Blanken vergezelde in oktober 1811 Napoleon tijdens zijn inspectiereis van de haven en de verdedigingswerken te Den Helder. Blanken trad bij decreet van 3 febru ari 1811 definitief in Franse dienst als 'inspecteur-generaal des ponts et chaussées'. Hij zou later ook het Noord-Hollands Kanaal ontwerpen ten behoeve van de scheepvaart tus sen Den Helder en Amsterdam. Jan Blanken stierf op 83 jarige leeftijd in Vianen. Bronnen Joods Historisch Museum Amsterdam. Diverse jaargangen Heldersche Courant. Van Willemsoord tot Marinebedrijf 1812-2012, Rens Schendelaar (2012). Regionaal archief Alkmaar, inventaris Zelfportret Leo Pinkhof, olieverf op doek, 1935. (Kunstmuseum Kibboets Ein Charod, Israël) van de archieven van de gemeente Den Helder 1919-1994, omslag 86 (1919-1940) stukken betreffende de naamgeving van wegen, straten, pleinen, grachten en andere locaties. Leo Pinkhof werd op 19 juni 1898 in Amsterdam geboren als zoon van de arts Herman Pinkhof en diens vrouw de pianolerares Adèle de Beer. De bekende schrijfster Clara Asscher- Pinkhof was een zus van hem en de dichter Sally Pinkhof was zijn broer. Zelf zou Leo een bekend grafisch kun stenaar worden. In 1922 vestigde hij zich in Den Helder als tekenleraar aan de Ambachtsschool. In Den Helder speelde hij een belangrijke rol in het culturele en joodse leven. Zo was hij medeoprichter en voorzitter van de Noorder Kunstkring en speelde hij een prominente rol als lid van de joodse gemeente. Naast zijn werk als tekenle raar was hij werkzaam als ontwerper en vrij kunstenaar. Zo maakte hij voor de raadszaal van Den Helder een schilderij en ontwierp hij boekenleggers en ex libris en maakte hij boekillustraties. Zijn vrije werk bestond vooral uit tekenin gen, waaronder portretten, stadsge zichten en landschappen. Na de Duitse inval werd Leo Pinkhof in november 1940 als jood ontslagen uit zijn functie als tekenleraar. In september 1941 moesten hij en zijn gezin in het kader van de anti-Joodse maatregelen nood gedwongen verhuizen naar Amster dam. Leo Pinkhof, zijn vrouw Betsy Koekoek en hun vier jonge kin deren werden via Westerbork naar het vernietigingskamp Sobibor in Oost Polen gedeporteerd waar zij op 23 juli 1943 zijn vermoord. 23

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 23