RHMi Ver Dwalen V Ko Minneboo Overal wapperden in juni weer vlaggen met schooltassen. Geslaagd! Sommigen hadden in augustus nog een herkansing. Degenen die gezakt waren moesten hun teleur stelling verwerken. De middelbare schooltijd zit er voor de geslaag den op. De wereld ligt in hun beleving nu aan hun voeten. Als ze verstandig waren hebben ze eerst nog wat geld verdiend, toen vakantie gehouden, en zijn ze vervolgens gaan studeren of op zoek gegaan naar een baan binnen of buiten Den Helder. Veel jeugd zal Den Helder weer verlaten. Zo is het dit jaar, zo was het vroeger, en zo zal het vermoedelijk wel altijd blijven. Mijn oudste nichtje is ook geslaagd. Zij wist al heel lang wat zij na deze zomer zou gaan doen. Studeren in Amsterdam. Haar vader wil dat zij dagelijks met de trein op en neer gaat. Hoe lang zal mijn nichtje dat blijven doen? Het doet mij denken aan mijn eigen jeugd. Het is dit jaar precies 50 jaar geleden dat ik het diploma HBS-B haalde. Niet op de Rijks HBS, maar op het gemeentelijk Lyceum in dat prach tige gebouw aan de Molukkenstraat. Er stonden toen twee nieuwe scholen vlak bij elkaar naast het Timorpark. Twee scholen met vele jaren een gezonde basketbalstrijd. Is toen niet de kiem gelegd voor de latere basketbalstad Den Helder? Als dat Timorpark toch eens vertellen kon, zou dat niet veel bijzondere verhalen opleveren? Al die verliefde paartjes hand in hand. Op mooie dagen tekenles in het park. Ik weet nog goed dat ik bij het eerste ijs in de strenge winter van 1963 door het ijs zakte. In de pauze hielden wij een wedstrijd wie er het eerste over het ijs aan de overkant kwam. Het ijs bleek nog te dun. Het Lyceum met het apart staande koepeltje in 1962. Ik had nog toelatingsexamen gedaan in de oude school op de Kanaalweg. Die moest in verband met de dijkver zwaring gesloopt worden. Vanaf de eerste schooldag zat ik in het nieuwe gebouw. Een nieuwe school met een prachtige aula, twee gymzalen en een kleine muziektempel (het koepeltje). Vijftig jaar later is het gebouw ver dwenen. Ook de Rijks HBS is alweer verleden tijd. De bij het Lyceum behorende kunst is opgenomen in de huidige bebouwing. Het apart staande koepeltje bestaat nog wel, het huidige Paviljoen van Toen. De spannende tijd van examen doen was met de uitslag voorbij. Bij ons geen vlag in top, daar deden wij toen nog niet aan. Wel was een zus binnen oogbereik om als het hopelijk goede nieuws bekend zou worden - de niet geslaagden werden altijd het eerst naar de lerarenkamer geroepen - snel naar huis te fietsen om daar de familie in te lichten. Toen ik thuis kwam zat Tekenles in het Timorpark. Van links naar rechts: Karel Kooistra, Ko Minneboo, Frans van Lavieren en Jaap van der Meer. Achter: Christine Boom, Betsy Purmer en Ada de Boer. de huiskamer achter onze winkel al vol. En ik, ik ging stil op de drempel van de achterdeur zitten om eerst 18

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 18