en de stafmuziek nogmaals een treur- marsch had gespeeld, trad de kapitein ter zee, A. Pier van Harer Majesteits Wachtschip, naar voren... ,,Wij staan hier aan het graf van een Duitschen vlieger-officier, die in den strijd van zijn vaderland is komen te vallen. De Noordzee gaf ons zijn stoffelijk overschot terug, zoodat op ons de droeve taak rust het de laatste eer te bewijzen. Wij van de Nederlandsche marine herdenken met weemoed het jonge leven, dat in den dienst van zijn vaderland is gevallen." Aan het graf van Joschkowitz spraken voorts een predikant van de Duitse gemeente in Amsterdam en een van de Duitse geïnterneerde officieren. Een familielid, Adolf Wallach uit Amsterdam, dankte tenslotte, diep geroerd, namens de moeder van de overledene voor de aan haar zoon gebrachte eerbewijzen. De kransen op de baar waren affiom- stig van de Deutschen Verein zu Amsterdam, de officieren van de Directie Willemsoord, van zijn vrien den, van de Duitse marineattaché, het echtpaar Wallach en van de Deut- schen Flottenverein. Bombardementsvlucht Joschkowitz nam op 22 augustus 1917 deel aan een air raid van 15 Gotha's vanaf een vliegveld in bezet België om doelen in Engeland te bombarderen. Twee vliegtuigen werden bij Margate uit de lucht geschoten door de Cana dese vlieger Harold Spencer Kerby (34) van de Royal Naval Air Service vanuit zijn Sopwith Pup. Gotha G.IV/663/16 belandde in het water van Botany Bay op een kilo meter afstand van Margate. Piloot Werner Joschkowitz en waarnemer luitenant Walter Lotowski kwamen om het leven. Schutter Bruno Schnei der overleefde. Hij klampte zich vast aan de wrakstukken van het vliegtuig. Na tien minuten werd hij gered. De tweede Gotha kwam in vlammen terecht op het golfterrein van Hen- grove. De bemanning werd gedood. Fragmenten van het wrak werden verkocht bij liefdadigheidsacties. Het nieuws over deze bombarde- mentsvluchten haalde ook de Neder landse kranten. De Schager Courant publiceerde op 23 augustus twee berichten. Een uit Londen: 'De aan vallers van vanochtend hebben bom men laten vallen op Dover, Margate en Ramsgate. Er zijn 11 dooden en 13 gewonden in Dover en Ramsgate. Een aantal huizen en een hospitaal zijn beschadigd. Een vijandelijk vlieger is ternauwernood ontkomen. Hij was gewond.' En een bericht uit Margate: 'Kort na het gewone luchtaanval salarm, zag men - zeer hoog - Duit- sche vliegmachines de stad naderen. Zwaar geschutvuur barstte onverwijld los en het gejuich was niet gering toen men twee Gotha-machines, de een na de ander, voorover zag neervallen. De andere aanvallers wierpen bommen maar tot nog toe is nog geen andere schade gemeld dan een verwoest huis. Een half uur lang knalden onophou delijk de kanonnen en sprongen de granaatkartets. Een groote menigte sloeg het gevecht gade.' Reinhold Joschkowitz, een broer van Werner, was ook vlieger. In zijn vluchtboek, waarin hij aantekeningen maakte van hij zijn missies, maakte hij melding van de vermissing van zijn broer. Hij schreef: 'Op 21-8 's middags bij K.G. 3 (Kagohl 3) geland en Werner voor de laatste maal gesproken. Op 22-8 gebombardeerd ten zuiden van Bailleul. Bij terug komst het bericht van K.G. 3 ontvan gen over de vermissing van Werner.' Reinhold maakte tussen 2 juli 1916 en 23 februari 1918 389 vluchten in Noord-Frankrijk, Bulgarije, Roeme nië en Macedonië. Renate Leonhardt De andere Duitse oorlogsslachtoffers die in Den Helder werden begraven, waren: Max Piastowski (20, stoker van het stoomschip 'Norderney'), Heinrich Andreas Dietrich Jun ker (23, Obermatrose von Marine Lufthansa), Karel Julius Wilhelm Trieghoff (59, machinist) en Dorothea Maria Adeline Grosstück-Wellbrock (56). Laatstgenoemde was kok aan boord van de 'Renate Leonhardt'. De naam van dit schip veroorzaakte jarenlang goudkoorts bij avonturiers die aasden op de schatten die het zou vervoeren. De 'Renate Leonhardt' werd op 22 augustus 1917 door de Engelsen ter hoogte van Den Helder naar de zeebodem getorpedeerd. Onder de lading cacao zou zich 17.000 kilo goud bevinden. Er is nooit een staaf goud gevonden. Het schip zat vast op een zandbank, was vlot getrokken door de sleepboten 'Assistent' en 'Cycloop' en vervolgde zijn reis naar Frederica in Denemar ken. De Heldersche Courant schreef over de torpedering van de 'Renate Leonhardt': 'Bij de uiterton van het Schulpengat heeft het alleen de reis vervolgd. Binnen een uur daarna werd het getorpedeerd door een onder zeeboot, die vermoedelijk rustig het Franciscus-Josephus BOOTEN Bidprentje voor de Belgische soldaat Booten die ook in Den Helder overleed. 15 BID VOOR DE ZIEL VAN ZALIGER Soldaat der Vestingartillerie, geïnterneerd it) Breezaud, Anna-Paulonna (Noord-Holland), gehore» te Zout-Leeuw den "7 Juli 1892, en overleden ia het Marinegasthuis van Dea Helder (Holland), den 25 November 1918. voorzien de HH. S«cra- meaten der sten enden. Zalig de man, die de beproeving verdraagt; want da r hij'een beproefde is geworden, zal hij de kroon des levens ontvangen, dié, God beloofd heeft aan die Hem liefhebben. Jac. I, 12. In den staat van gevangenschap heeft hij den weg der waarheid niet verlaten. Tob. I, 2, Zij die strijden voor de vrijheid der Belgische vlag zijn dapperen. Dapperen ook, dé geïnterneerden in Holland in Dnitsclilaiid, die hunne met ketenen bela den armen ten Hemel opheffen voor het Vaderland. Hard. MkRcier, IFebr. 1917. De vad°r en de moeder waren fel bedroefd, ea zij storttëp bittere tranen, omdat hun geliefde zoon niet terugkwam op den gestelde» tijd. Tób. X, 4. Oeachler otidefs en familie, ik heb aan Frans goed gezien dat gij godvreezendé menschen zijt, en daarom ben ik zeker dat gij van Onzen Lieven Heer de droef- heittaanvaardtdie Hij u o verzendt,en Hein zult danken dat Frans zóó schoon gestorven is dat gij hem zeker later zult wederzien. Bidt gij allen goed voor hem het zal ft een troost zijn en hem vroeger uit het vage vuur-verlossen; en als het voor hem niet meer noodig is. züllen uwe gebeden aan de andere soldaten te goede komen. (Brief van den Belg Legeraalmoezenier) Heilig Hart van Jezus, ik betrouw op U MO d. afl. O. L. Vrouw van den Ossen weg, bid voor ons 1 l)e plechtige dienst in de parochiekerk van Zout- Iyseicw. op Maandag 17 Februari 1919 te 10 uren. De Vijilien om half tien. Een tweede dienst in de kerk vdn t Gasthuis, op IHjnsdag 18 Februari te 9 uren. ZOUT-LEEUW. - DRUKKER»; OH. PtETERft.

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 15