Sporen van de 'Groote Oorlog' op Helderse begraafplaats Een ontzaglijke menschenmenigte' bij begrafenis Duitse oorlogsvlieger in 1917 Wout Smit Was Théophiel de Wilde (34) een held of een lafaard? Na het uitbre ken van de Eerste Wereldoorlog vocht hij ruim twee maanden in het Belgische leger. Vervolgens vluchtte hij naar Nederland. Hij zag zijn vaderland nooit meer. Een jaar voordat de oorlog eindigde overleed hij in het marinehospi taal van Den Helder. Doodsoor zaak: tyfus. De overlijdensakte meldt dat De Wilde landbouwer was, geboren en woonachtig in Assenede, een dorp vlak onder Zeeuws-Vlaanderen. 'Thans als geïnterneerd Belgisch sol daat verblijvende alhier, getrouwde zoon van Petrus de Wilde. Ver dere gegevens zijn bij de aangevers (*schrijver-majoor Berend Heringa en gemeentebode Hendrik Jan de Ruiter) onbekend.' Uit nader onderzoek blijkt dat De Wilde was getrouwd met Emilie Roesbeke en twee kinderen had: Frans en Cyriel. Op 31 juli 1914 kon digde koning Albert de mobilisatie aan. In opdracht van burgemeester Ange Cruyl gingen de veldwachters 'Boerke Lietaer' en 'Gust den Dreupel' bij De Wilde langs met de oproep zich de volgende dag te melden bij het mobilisatiecentrum in Brugge. Zoals de meeste gemobiliseerde soldaten verwachtte hij dat het niet zo'n vaart zou lopen. België wilde immers net zoals Nederland neutraal blijven. Op 3 augustus verklaarde Duitsland de oorlog aan Frankrijk. Het eiste van België dat het zijn leger vrije doorgang zou geven. België beriep zich echter op zijn neutraliteit en weigerde. De volgende dag trokken Duitse legers met bruut geweld toch de grens over. Zo werd België onge wild de 'Groote Oorlog' ingezogen. Duitsland beschikte over een enorme troepenmacht en een omvangrijk wapenarsenaal. Het Belgische leger was onvoorbereid, slecht getraind, weinig gemotiveerd en had slechts een 'handvol' ouderwetse wapens. David moest het dus opnemen tegen Goliath. Slag der zilveren hel men Théofiel de Wilde was soldaat 2e klasse van de lichting 1903. Hij maakte deel uit van het 4e linieregiment, opgericht in 1812 en kort daarna met suc ces ingezet bij de Slag van Waterloo tegen Napoleon. Dit regiment werd nu in de richting Namen gedirigeerd, waar het in het midden van het land de Duitsers de pas moest afsnijden. Op 7 augustus bereikte het zijn doel. De Duitse opmars was voor het Belgi sche leger gepaard gegaan met zware verliezen, enorme vernielingen en verpletterende nederlagen. Maar op 12 augustus leek het tij even te keren. Bij het Vlaams-Brabantse Halen, waar de Duitsers de rivier De Gete wilden oversteken, stuitten ze op het 4e linie regiment. Hier werd het Duitse leger afgestopt in zijn rush naar Frankrijk. Bij deze 'Slag der Zilveren Helmen', zo genoemd omdat de zilveren helmen van de Duitsers op het slagveld voor het oprapen lagen, boekte het Bel gische leger zijn eerste overwinning Door het succes bij de Slag bij Halen werd het 4e linieregiment met soldaat Theophiel de Wilde even tot helden gebombardeerd. (Schilderij Georg von Boddien) 12

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 12