Lijst van luchtaanvallen op Den Helder 1940 - 1945 Maarten Noot, Piet Riteco en Jan van Tongeren Deze lijst van luchtaanvallen is sa mengesteld door gebruik te maken van gegevens uit eerdere onderzoe ken, boekwerken over dit onderwerp, verkregen lijsten van derden en van de gemeente Den Helder. Over het algemeen komen die gegevens over een, maar soms komen aanvallen die in de ene bron worden genoemd, niet in de andere bronnen voor en dat is andersom ook het geval. Jammer ge noeg geven de verschillende gemeen telijke bommenkaarten ook geen goed uitsluitsel. Zij blijken namelijk gemaakt voor de gemeente zelf, opdat ambtenaren na konden gaan of men wel of niet tot schadevergoeding aan de getroffen burgers moest overgaan. Zodoende staan veel afgeworpen bommen niet op die kaarten. Ongetwijfeld zal de onderstaande lijst niet volledig zijn en/of fouten vertonen, gewoon omdat we niet over alle Geallieerde en Duitse rap porten kunnen beschikken. Wij komen uit op bijna 170 aanval len, maar wellicht zijn het er meer. Als gevolg van die aanvallen vielen er 177 doden in onze stad. Precisie bombardementen kende men in de jaren veertig nog niet. Een voorbeeld is het grote bom bardement van 24 op 25 juni 1940. Hierbij werd laat in de avond een luchtaanval uitgevoerd door Hud- sons op de Kooy. In werkelijkheid gooiden een aantal van hen de bom men op het Arsenaal van de Rijks werf. Hierna volgde een langdurig bombardement door Wellingtons op de Rijkswerf. Hun bommen trof fen voor het grootste deel echter de stad. Pas later in de oorlog werden de richtmiddelen en navigatieappa- ratuur beter, maar ook toen werden er fatale fouten gemaakt waardoor veel burgers omkwamen. We hebben in onderstaande lijst niet alle getroffen gebouwen en stra ten vermeld, maar ons beperkt tot de hoofdzaken. 1940 10 mei Duitse luchtaanvallen op vliegveld de Kooy. Vliegtuigen en hangar vernietigd. Verscheidene Duitse jachtvliegtuigen neerge schoten. 14 mei Duitse luchtaanval in de avond op de stad en op schepen in het Schulpengat. Bommen vallen bij Oostbatterij en op de Rijks werf en binnenstad. Er vallen 26 doden en 11 gewonden. De aanval vond plaats na de capitulatie. 31 mei Eerste Engelse luchtaanval op Willemsoord. Bommen vallen in het water nabij de Pyrotechnische Werkplaatsen. Het Wierhoofd met mitrailleurvuur bestookt. 21 juni Luchtaanval op Willemsoord. Bommen vallen op de Rijkswerf en omgeving. Het Marine hospitaal brandt af. Bommen vielen op de Zeedijk, Achterstraat, Hoofdgracht en de Oostbatterij. Er vallen drie doden. Luchtaanval op vliegveld de Kooy en op fort Erfprins, bij beiden vallen bommen. 24 juni Laat in de avond luchtaanval op de Kooy. Hierbij werd echter ook de Rijkswerf geraakt. 24/25 juni Grote lange luchtaanval op Willemsoord. Veel bommen vallen ech ter op de binnenstad aan beide zijden van het spoor en op de Sin gel. Ook vallen er bommen in de Oude Helder. Het Bondsgebouw, het Hoofdbureau van Politie en het Arsenaal branden af. Er vallen 38 doden en 14 gewonden. Stationsstraat Muziekschool van Toon de Hoog 24/25juni 1940. 81

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 81