De eerste naoorlogse kennismaking die de Helderse bevolking had met hun burgemeester was zijn foto op de voorpagina van de krant van 5 mei 1945. De krant schreef toen: "In het eerste nummer van de Helder- sche Courant, dat na de bevrijding verschijnt, behoort het portret van onzen burger, den heer G. Ritmees ter". Veertien dagen na de bevrijding keerde burgemeester Ritmeester uit Duitsland terug bij zijn gezin dat naar Amsterdam was geëvacueerd. Eenmaal terug nam hij direct maat regelen om terug te keren naar zijn oude gemeente en zijn werk weer op te nemen. Nog geen twee weken later kwam de familie Ritmeester in Den Helder aan en op 1 juni, 's mor gens half negen, hervatte hij zijn werk, met stille trom. Hij voelde niets voor een groots ontvangst, daar was volgens hem geen reden voor, er moest gewerkt worden, hard gewerkt, om te redden wat er te redden was. Na zijn terugkomst in Den Helder vertelde hij aan de Heldersche Courant: "Den Helder gaat een goede toekomst tegemoet, want natuurlijk wordt het de groot ste marinehaven van ons land, daarvoor heeft het zijn gunstige ligging, zijn marinewerf die klaar is om het werk op te vangen, zijn uitbreidingsmogelijkheden. Den Helder moet worden opgebouwd en daarmee mogen geen jaren gemoeid zijn. Dat moet met spoed gebeuren en flink worden aangepakt". Burgemeester Ritmeester hervatte op 1 juni 1945 zijn werk in Den Helder met een vergadering van B en W met de wethouders L. F. van Loo, Mr. J. Mulder en P. S. van der Vaart. Wethouder Van der Vaart was tevens locoburgemeester. Daar mee was de vooroorlogse positie van het dagelijks bestuur van onze gemeente hersteld. De samenstelling was een gevolg van het besluit: tij delijke voorzieningen bestuur pro vinciën en gemeenten van 12 april 1945. Door dit besluit werd het col lege van burgemeester en wethou ders benoemd uit degene die op 10 mei 1940 ook het college vormden. Het was een unieke situatie dat in Den Helder na de bevrijding geen noodgemeenteraad werd gevormd door verkiezingen. Naast onze ge meente bevond de gemeente Velsen zich in dezelfde situatie. In de an dere gemeenten werd op 22 oktober 1945 door de inwoners een tijdelijke gemeenteraad (noodgemeenteraad) gekozen. Maar Den Helder mocht verder met het vooroorlogse college. De burgemeester kreeg hiervoor toestemming van de Commissaris van de Koningin. Dat kwam omdat onze stad zwaar getroffen was door de oorlog. Burgemeester Ritmeester vond dat een tijdelijke gemeente raad een te korte bestuursperiode tot haar beschikking had,voordat ze zich had ingewerkt waren er al weer nieuwe verkiezingen. uitslag was: P.V.D.A. 12 zetels, Protestant Christelijke groep (4), Katholieke Volkspartij (2), C.P.N. de Waarheid (2) en de Partij van de Vrijheid (1). Tijdens deze eerste naoorlogse gemeenteraadsverkie zing behaalde de P.V.D.A. 53% van de totaal uitgebrachte stemmen. De winst van de P.V.D.A. in Den Helder was hoog in vergelijking tot de meeste andere steden. Door de grote meerderheid aan stemmen werden alle wethouderszetels bezet door de Partij van de Arbeid, name lijk L.F. van Loo, P.S. van der Vaart en C. Steenlage. Op dinsdag 3 september 1946 kwam de nieuw gekozen gemeenteraad voor het eerst in vergadering bijeen in het raadhuis aan de Kerkgracht, 's avonds om 20.00 uur. Het was voor Den Helder een bijzondere dag. Voor het eerst na vele jaren kwam in de raadzaal het college van 21 Het feestelijk versierde gemeentehuis aan van 31 augustus en 1 september 1945. De landelijke gemeenteraadverkie zing werd op 26 juli 1946 gehouden met stemlokalen in het raadhuis aan de Kerkgracht en in de fröbel- en lagere scholen aan de Vismarkt, Stakman Bossestraat, Weststraat, Parallelweg, Hertzogstraat, Brak- keveldweg en in Julianadorp. De de Kerkgracht tijdens de bevrijdingsfeesten mannen bijeen, die als vertegen woordigers van de gehele burgerij B en W moesten bijstaan in hun be stuurstaak. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de publieke tribu ne overvol was toen burgemeester Ritmeester de vergadering opende. Op de agenda stond: installatie van 77

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 77