Burgemeester Govert Ritmeester en de eerste naoorlogse gemeenteraadsvergadering Rens Schendelaar Op 11 maart 1936 maakt de Leeu warder Courant bekend dat wet houder G. (Govert) Ritmeester: "Bij Koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester van Den Helder. Ongetwijfeld zal dit bericht te Leeuwarden in brede kringen met gemengde gevoelens worden ver nomen", aldus de Friese krant. Govert Ritmeester (Zwolle 1883) was negen jaar wethouder van financiën en controleur der grond belasting van de Friese hoofdstad. Het Leeuwarder Nieuwsblad van 12 maart schreef: "Hemzelf en Den Helder wenschen wij met zijn be noeming tot burgemeester geluk. Moge het hem in Den Helder wèl gaan en het burgemeesterschap van onze Noord-Hollandsche vlootbasis hem, de bevrediging geven, welke dat ambt in zoo ruime mate schen ken kan". Op 1 april 1936 vond in Den Helder de installatie van bur gemeester Ritmeester plaats. Maar wie kon toen vermoeden wat voor moeilijke jaren Ritmeester tegemoet ging juist omdat hij burgemeester werd van de vlootbasis. Volgens de vele verslagen in het Helders gemeente archief moet Den Helder burgemeester Ritmeester grote dank verschuldigd zijn voor de wijze waarop hij, in de moeilijke jaren van de bezetting, de gemeente bestuurd heeft. Zijn optimisme en krachtdadige hulp was veel Nieu- wediepers tot steun. Hij was steeds op die plaatsen waar het grootste gevaar was en is Den Helder tot aan zijn gevangenneming trouw gebleven. De Helderse bevolking was daarom ook diep getroffen toen Ritmeester door de Duitsers werd aangehouden. Burgemeester Ritmeester, voortdurend overhoop liggend met de Duitsers, werd op 1 april 1943 in het stadhuis aan de Kerkgracht gevangen genomen en geboeid weggevoerd. Hij werd naar het Binnenhof in Den Haag overge bracht en daarna naar het 'Oranje hotel', de Scheveningse gevangenis. Drie weken lang werd hij verhoord, eerst op het Binnenhof, daarna in een villa even buiten de Schevening- se gevangenis. Ondanks de verho ren en de bedreigingen gaf hij geen inlichtingen en noemde hij geen na men. Hem werd de doodstraf in het vooruitzicht gesteld, het vonnis zou met de kogel voltrokken worden. Uiteindelijk werd de burgemeester op transport gesteld naar het con centratiekamp Sachsenhausen en later naar Buchenwald. De Helderse editie van het Dagblad voor Noord Holland schreef op 14 juli 1943 dat hij ontslagen was: "Bij besluit van de Commissaris Generaal voor be stuur en justitie van 28 juni 1943 is G. Ritmeester onmiddellijk ingaand ontslagen als burgemeester van Den Helder". Nooit heeft Ritmeester de Duitsers vertelt dat hij contacten had met illegale werkers, met de verzetsbeweging en met agenten uit Engeland, met wie hij geallieerde droppings besprak, aan wie hij te keningen van havenversperringen verstrekte en aan wie hij gegevens overhandigde van de plaats van fa brieken van elektrische apparaten in Nederland, België, Oostenrijk en Duitsland. Deze gegevens, waarop te zien was hoe de fabrieken uit de lucht waren te herkennen, had hij gekregen van zijn vriend en me dewerker Iman van den Bosch die in 1944 gevangen was genomen en gefusilleerd. (Een uitgebreid verslag is door Govert Ritmeester geschre ven voor het "Gedenkboek van het Oranjehotel" van de res. Majoor der infanterie b.d. C.P. Weber). De installatie van burgemeester Govert Ritmeester op 1 april 1936 in het gemeentehuis aan de Kerkgracht met v.l.n.r. Mr. dr. E. Bolhuis, (gemeentesecretaris) J. de Ruiter (bode raadhuis), G. Ritmeester burgemeester en W. de Boer wethouder. (Collectie W. Kalkman) 76

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 76