Haake herstelde in het Duitse marinehospitaal in Heiloo van de verwondingen die hij had opgelopen bij een beschieting op zee. om een Marinepfarrer ging. 'Schiet die rotmof voor z'n sodemieter', riepen we tegen die Georgiër. Later, toen hij me eens een eigen tekening van dat steegje liet zien, vertelde hij wat kinderen tegen hem hadden geroepen. Ik heb maar nooit gezegd dat ik een van die jongetjes was.' Tegen alle afspraken in Dat Haake wél werd doodgeschoten ging in tegen alle afspraken die tussen de Georgische opstandelingen en de Binnenlandse Strijdkrachten (B.S.) van Texel waren gemaakt. Hierover schrijven Kalkman en Bar- tels in hun boek: 'Het aantal Duitsers dat zich nog in hotel 'De Lindeboom' bevond, was onbekend. De Georgi- ërs eisten dat zij zich onmiddellijk zouden overgeven. Anders zouden ze het hotel in de lucht laten vliegen. Aangezien in het Raadhuis vele per sonen waren die bevelen gaven en zich met alle zaken bemoeiden, zag het er inderdaad naar uit dat zij hun bedreiging zouden uitvoeren. Reeds eerder in de morgen had Cor Snoek van de B.S. uitdrukkelijk verboden op 'De Lindeboom' te schieten zo lang zich nog burgers in het pand bevonden. 'Intussen had één Duitser kans ge zien door de steeg aan de achterkant de Warmoesstraat te bereiken. Op de splitsing Warmoesstraat-Wever straat, bij fotohandel Schumaker, werd hij echter aangehouden door een Georgische wachtpost en naar 'Texla' overgebracht. Het geluk was met hem: omdat hij eerst verhoord wenste te worden, aan welk verzoek de Georgiërs klaarblijkelijk wilden voldoen, werd hij in de drukte verge ten en in de namiddag weer door de Duitsers bevrijd. Zo overleefde aal moezenier Th. Pieper dit avontuur. 'De dienstbode Afe Wassenaar ging die ochtend, eveneens via de steeg via Warmoesstraat en Zwaanstraat, naar het Raadhuis om te vragen wat men moest doen. Geadviseerd werd met de gehele familie R. Kikkert (eigenaar en exploitant van 'De Lindeboom') en eventuele andere burgers langs dezelfde weg het hotel te verlaten, hetgeen geschiedde. Tegenwoordig zou men deze mensen als gijzelaars hebben gebruikt! 'Op verzoek van de B.S. en de Geor- giërs ging Afe Wassenaar wederom naar het hotel om de Duitsers te berichten dat zij het er levend vanaf zouden brengen als zij hun wapens op het terras zouden deponeren en zich zouden overgeven. Dit bericht is echter niet goed overgekomen, waarop J.M. Duinker naar het hotel ging. Kort daarna kwamen de Duit sers naar buiten, in de overtuiging dat hun leven, mede door bemidde ling van de B.S., gespaard zou blij ven. Uit de verschillende verklarin gen wordt het niet duidelijk of het zes of zeven Duitsers betrof. Onder geleide werden zij naar 'Texla' ge bracht en toch, zonder vorm van proces, gefusilleerd. 'Siem Kooij, die op 'Texla' was, zag omstreeks 8.30 uur dat er zeven keurig geüniformeerde Duitsers werden gebracht, onder bewaking van enige Georgiërs. Verteld werd dat deze personen in hotel 'De Lin deboom' gevangen waren genomen. Even later hoorde hij schoten en vernam dat de zeven Duitsers waren gefusilleerd! Een van hen was Ed mund Haake.' Het stoffelijke overschot van Haake werd in Den Burg op de algemene begraafplaats begraven. In 1949 werd het overgebracht naar de Duit se oorlogsbegraafplaats Ysselsteyn. Op zijn grafsteen staat 'Ob.Pfarrer' vermeld. Blijkbaar is Haake pos tuum bevorderd tot 'Oberpfarrer'. Haake (r) en Pieper begeleidden talrijke uitvaarten. 74

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 74