Georgiërs executeren Duitse vlootpredikant Vlootaalmoezenier is dood van zijn beste vriend nooit te boven gekomen. Wout Smit Wanneer op 6 april in het begin van de avond de telefoon rinkelde, keken Joan en Wim Kalkman elkaar veelbetekenend aan. 'Dat zal Pieper wel zijn,' zeiden ze. Met Pieper bedoelden ze Theo Pieper, die tijdens de Tweede Wereldoor log in Den Helder als 'Marinepfar- rer' werkzaam was. Deze Duitse vlootaalmoe zenier had op 6 april 1945 tijdens de Georgische opstand op Texel zijn beste vriend en collega verloren, de Duitse vlootpredikant Edmund Haake. Die was eveneens in Den Helder gestationeerd. Op de dag waarop de Georgi sche opstand jaarlijks wordt herdacht, wilde Pieper, die zelf ook ternauwernood aan exe cutie door de Georgiërs was ontsnapt, altijd even napraten. Dan belde hij Wim Kalkman, een van de auteurs van het boek 'Texel, Nederlands laatste slagveld'. Kalkman had zijn jeugd doorgebracht op Texel en als 16-jarige jongen de opstand van nabij meegemaakt. De muiterij van de Georgi sche soldaten tegen de Duitse bezetters op Texel kostte naar schatting duizend mensen het le ven: 422 Duitsers, 472 Georgiërs en ongeveer 100 Nederlanders. Precieze cijfers zijn niet bekend. Na de oorlog zijn nog enkele skeletten van vermiste Duitsers of Georgiërs gevonden, die niet meer te identifi ceren waren. De Georgiërs maakten deel uit van het 822e Georgische in- fanteriebataljon, dat uit vrijwilligers en krijgsgevangenen bestond. Pieper beschreef zijn herinnerin gen aan 6 april 1945 ooit als volgt: 'In de week na Pasen hadden do minee Haake en ik een religieuze dienstreis naar alle batterijen op Texel gemaakt. We hadden ook het bunkercomplex Texla bezocht, het hoofdkwartier van het Georgische bataljon; ik had daar een Paasdienst gehouden voor de Duitse soldaten. 'Op de avond van de 5e april 1945 ïssggp Edmund Haake, slachtoffer van de Georgische opstand op Texel, 1897-1944. (Foto's: collectie Piet Riteco) namen we, zoals we meestal deden bij onze Texelreizen, onze intrek in hotel 'De Lindeboom' in Den Burg. Bij gesprekken met de Duitse com pagniescommandanten hadden we gehoord dat een groot deel van hun troepen op het vaste land in actie moest komen. Door aanhoudend schieten werden we om één uur in de nacht wakker. We namen direct aan dat de activiteit van de troepen verband hield met een oefening. We zagen soldaten rondlopen in volle uitrusting met het geweer in de aan slag en we zagen dode soldaten op het marktplein liggen. Later kwamen we tot de ontdekking dat de Geor- giërs in opstand gekomen waren. Toen een van ons voor het raam ging staan, vlogen enkele geweerkogels door het glas. Het was duidelijk dat die kogels voor ons waren bedoeld. Armen omhoog 'Nadat de noodklok van de kerkto ren zeven uur had geslagen, vluchtte ik door de achtertuin het hotel uit om Duitse marine-landeenheden te waarschuwen. Zij zouden ons rond deze tijd affialen. Enkele minuten later liep ik in de handen van een Russische wachtpost. Of deze man mijn gebaren naar het kruis op mijn pet en op de revers van mijn uni form als vlootaalmoezenier begreep, weet ik niet, in elk geval moest ik met mijn armen omhoog voor hem uit lopen naar Stelling Texla. 'Ik ontsnapte aan de executie, door dat ik met luide stem riep dat ik een officier wilde spreken die Duits ver stond. Toen werd ik in een bunker opgesloten. Tegen de avond werden de Russen uit hun hoofdkwartier Texla verdreven en werd ik met nog enkele anderen uit de bunker bevrijd door inmiddels gearriveerde Duitse troepen. 'Een jonge Duitse officier sprak me kort daarna aan en leidde me naar de plek waar dominee Haake en enkele medegasten van hotel 'De Lindeboom' waren doodgeschoten. De ketting van het ambtskruis van Haake was, vermoedelijk door ko gels van een machinepistool, door boord. Het waren trieste dagen voor het eiland, voor allen die bij deze tragedie op Texel betrokken waren.' 71

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 71