opnieuw de reactie tegen die ik in januari 2011 uit het oosten van ons land ontvangen heb. U zult wel vreemd opkijken een brief van een onbekende te ontvangen. Vanmorgen ben ik naar mijn vrien din geweest voor haar verjaardag. Het boek was een schot in de roos. Ik geloof dat ze het liefst zou gaan lezen in plaats voor de visite te zorgen. Ze is in Den Helder geboren. Haar vader was bij de Marine, en voer op een onderzeeër. Net voor de oorlog uitbrak moesten ze verhuizen naar Vlissingen waar de O22 afgebouwd moest worden. In de nacht van 9 op 10 mei moest hij zich direct melden en gingen meteen naar Engeland. Zijn vrouw bleef achter met 4 jonge kinderen. De O22 werd in november 1940 in het Skagerak bij Noorwegen in een Duits mijnenveld ingedreven. 44 Nederlanders en 2 Engelsen kwa men allen om. 1940 - 2015 Hr. Ms. O 22 was een Nederlandse onderzeeboot van de O 21-klasse. De bouw van de schepen van de O 21-klasse vond plaats aan de vooravond van de Duitse aanval op Nederland in 1940. De O 22 stond aanvankelijk gepland als K XXII, ze was bestemd als onderzeeboot voor Nederlands - Indië. De K stond voor "koloniën". Al tijdens de bouw werd de naam van de onderzeeboot gewijzigd in O 22. Tijdens de Duitse aanval op Ne derland in 1940 was de O 22 nog niet volledig afgebouwd. Wel had ze al enkele proefvaarten gemaakt. Samen met de O 21 maakte de O 22 in de avond van 10 mei 1940 de overvaart van Vlissingen naar het Verenigd Koninkrijk. Op 5 no vember 1940 vertrok de O 22 op patrouille, van die patrouille keerde zij nooit terug. Er zijn verschillende scenario's die het zinken van de O 22 kunnen verklaren. Tijdens de vaart van of naar haar patrouillege- bied zou ze op een op drift geslagen Duitse mijn gevaren kunnen zijn. Maar omdat het wrak van de O 22 er intact uitziet, is ze mogelijk ge zonken als gevolg van een technisch probleem. Het wrak van de O 22 is op 13 augustus 1993 door een Noors schip gevonden, ongeveer 40 nauti sche mijlen zuidwest van de Noorse kust op een diepte van 180 meter. Op 2 november 1996 werd door de Nederlandse marine op de locatie van het wrak een ceremonie ter ere van de overledenen gehouden. Ze gaat ieder jaar 4 mei naar Den Helder voor de herdenking en praat altijd heel veel over Den Helder en Vlissingen. Ze leeft erg in het verle den en dan laat ik haar maar praten, dat doet haar blijkbaar goed. Levend Verleden. Overlevering Zorg, aandacht voor het verleden. Zorg, aandacht voor elkaar. Op ei gen kracht? Zaterdag 13 december 2014 ont moet ik in de druk bezochte pro- De O22 varend bij Vlissingen. (Collectie Traditiekamer Onderzeedienst) Herdenking op zee van de omgekomen bemanningsleden van de O22. 69

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 69