Ver Dwalen IV Ko Minneboo Met ingang van 1 januari 2015 is het zorgstelsel grondig veranderd. Daarom ontving ieder huishou den eind 2014 een folder van de gemeente Den Helder. Nieuwe taken voor de gemeente; wat betekent dat voor u? Wat doet u. We gaan er van uit dat mensen zich betrokken voelen bij elkaar en samen oplossingen zoeken. Dit noe men weeigen kracht'. Het zorgstelsel, in welke vorm dan ook, heeft grote invloed op het le ven van velen en zeker op dat van ouderen. Daarom zijn er in 2014 bij de gemeente Amsterdam ge sprekken gehouden tussen oudere inwoners en gemeenteambtenaren, stadsdeelraadsleden, andere politici en medewerkers van de gemeente. In een verslag daarover las ik onder andere: 'Ik ben, net als de anderen, ontroerd door de verhalen. Ik hoor er levenslust en energie in, en dat vind ik heel knap. Maar ik zie ook hoe lastig het u wordt gemaakt. Het is goed dat u uw verhaal doet, zodat u laat zien dat het niet al leen om structuren gaat, maar ook om de menselijke maat en andere zaken die je niet in structuren kunt vatten.' Galvano in de Jan in 't Veltstraat. Verhalen, structuren, andere zaken, en de menselijke maat? Wat moet ik mij daarbij voorstellen? 'Liefdadigheid naar Vermogen' De mooie naam van de vereniging met 800 leden die in 1893 een tehuis voor ouden van dagen in de Jan in 't Veltstraat liet bouwen. Elke bewo ner had in een kast een eigen lade ter beschikking. Dat was het enige dat men bezat, want afzonderlijke kamers waren er niet. De mannen en vrouwen sliepen op gescheiden Soms komen er reacties op verhalen. Reacties met correc ties, aanvullingen, maar vooral met herinneringen. Mooie en verdrietige herinneringen. 'Generatiewoningen' in de Jan in 't Veltstraat. slaapzalen. Zij moesten zich aan lange zinken bakken met koud wa ter wassen. Bijna 50 jaar later, na het grote bombardement in juni 1940, werd het tehuis ontruimd. De ouden van dagen werden naar de gemeente Zijpe en de Zaanstreek geëvacueerd. Het tehuis is na de oorlog niet meer in gebruik genomen. Tot 1985 was het galvaniseerbedrijf Galvano in het pand gevestigd. Daarna is het pand gesloopt en op de plaats van 'Liefdadigheid naar Ver mogen staan nu de in beginja ren negentig gebouwde zoge naamde generatiewoningen. Zou er trouwens verschil zijn tussen het vroegere 'Liefdadig heid naar Vermogen', en het tegenwoordige 'zorg naar ver mogen'? Of dwaal ik dan echt te ver af? Het is vijf jaar geleden dat ik samen met Marinus Vermooten het boek 'De Visbuurt in Den Helder 1810 2010' schreef. Directe aanleiding daarvoor was het feit dat men toen 150 jaar Visbuurt wilde vieren, waarmee feitelijk 50 jaar bewoning in Nieuwstad uit het collectieve geheugen van Den Helder zou ver dwijnen. De plek waar mijn voor ouders geleefd hebben. In dat boek op zoek naar informatie over 'Lief dadigheid naar Vermogen' kwam ik 68 EALVAND

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 68