Wie met klokken schiet, wint de oorlog niet u Jan van Tongeren Op 30 oktober 1942 werd door het Duits afweergeschut een Britse Mosquito IV van Bomber Com mand boven de stad neergescho ten. Het vliegtuig vloog eerst tegen de kerktoren van de NH-kerk aan de Weststraat, waarna het om 14.20 uur neerstortte in de Cali- forniastraat hoek Kapperstraat. Hierbij kwamen de vlieger Edward Leon Simon en zijn waarnemer Thomas Whiteley Balmforth om het leven. Vermoedelijk door het springen van de benzinetanks van het vliegtuig ontstonden branden in de melkfa briek "Hemi", Californiestraat 38, 69 en Kapperstraat 19, welke percelen geheel werden verwoest. De nabij gelegen percelen liepen alle meer of minder ernstige beschadigingen op. Drie personen kwamen bij deze ramp om het leven: Johanna Wilhelmina Boëseken (2% jaar), Margaretha Tie- mes (42 jaar) en Maria Christina van der Plaat-van Willigen (39 jaar). Dhr. J. de Graaf liep daarbij een ge compliceerde breuk aan zijn rechter dijbeen op. Er was ernstige schade toegebracht aan de toren en het uurwerk van de Nieuwe kerk. De zware houten hoekstijlen en schoren werden ver nield evenals een gedeelte van de houten beschieting van het dak en het uurwerk in de toren. n De schade aan de toren van de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. en metalen voorwerpen te vorderen. Vanaf het najaar van 1942 werden op grote schaal de eeuwenoude luidklokken uit de Nederlandse kerktorens weggehaald. Deze klok ken zouden worden getransporteerd naar Duitse munitiefabrieken, waar ze werden omgesmolten. In de week van 9-16 maart 1943 werd de luidklok uit de Nieuwe Kerk door de "Rüstungsinspektion Niederlande" verwijderd. De toren klok vermelde het jaar 1641.Tegen de lente van 1943 waren er in Ne derland zo'n 6.500 klokken geroofd. Declaratie Het College van Kerkvoogden dien de op 16 januari 1946 een declaratie in bij de directie van de Rijkswerf wegens het gebruik door het Werf- personeel en de Duitse Weermacht van de kerk en de naastgelegen pas torie. Het was van 5 januari 1945 tot 6 mei 1945 gebruikt als "schaftlo kaal" en "aardappelbergplaats". Nieuwe Klok De schade aan de kerk werd in 1947 en 1949 hersteld en bedroeg inclusief een nieuwe klok f. 7.354,65. Een nieu we luidklok (200 kg.) werd gegoten door de N.V Petit Fritsen te Aarle- Rixtel (Noord-Brabant) en in het voorjaar 1951 geplaatst. De opschrift op de klok vermeld: "Mijn voorganger is door de bezetter geroofd in 1943, ik ben aangebracht in 1951". Roof kerkklokken Voor de Duitse oorlogsindustrie, die te maken had met een tekort aan grondstoffen, werden onorthodoxe maatregelen getroffen. Op grond van de zgn. metaalverordening van 23 juli 1942 ("Verordnung über ein Verfügungsverbot, eine Anmel- dungspflicht und eine Einziehungs- befugnis für Metallgut, nr. 79) kreeg de bezetter de bevoegdheid metalen De zuivelfabriek Hemi', Californiëstraat 50-52 na de brand. 67

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 67