oordeeld tot de doodstraf en dat het vonnis in de vroege morgen van 11 mei is voltrokken. Zij ontvangt deze brief tien dagen later, op 21 mei. De Heldersche Courant publiceert op 22 mei zijn overlijdensbericht. Arnold was niet het enige slachtof fer. Het Bureau van de bevelhebber der Weermacht in Nederland liet in een persbericht weten dat er tegen 'de leiders van een geheime organisatie' een proces was gevoerd. 'Bewezen is, dat zich opnieuw 27 Nederlanders hebben schuldig gemaakt aan spion- nage, begunstiging van den vijand en verboden wapenbezit. Vijf en twintig hunner zijn ter dood veroordeeld, twee tot levenslange tuchthuisstraf. Een der doodvonnissen is door gratie gewij zigd in levenslange tuchthuisstraf. De andere 24 doodvonnissen zijn door fusilleering voltrokken.' In de kranten voegde de bezettende macht er een waarschuwing aan toe: wie gehoor zou geven aan de ophitsingen vanuit Lon den zou spelen met zijn eigen leven en dat van 460 gijzelaars. Spoorloos Waar de veroordeelden waren geëxecuteerd, werd niet vermeld. Blijkbaar was het de opzet van de Duitsers om hen spoorloos te laten verdwijnen. Na de oorlog ontstond er een moeizame zoektocht. Ook de familie Michels wilde Arnold graag een waardige begrafenis geven. Ondanks alle inspanningen liep de zoektocht naar de vermisten dood. Mien had nog lange tijd hoop dat haar man zou terugkomen, omdat een officieel bewijs van zijn dood ontbrak. Toen ze in 1952 wilde her trouwen, moest ze in drie landelijke kranten een oproep doen met het verzoek aan Arnoldus Maria Mi- chels om zich te melden. Een reactie daarop bleef uit, waarna hij officieel als vermist werd beschouwd. Pas in 1997 werd duidelijk, dat de 24 ter dood veroordeelden op 11 mei 1942 in Sachsenhausen waren geëxecuteerd, een kamp bij Ora- Johan Bakker, zeepfabrikant, voor de oorlog commandant van de Heldersche burgerwacht, werd ook geëxecuteerd in Sachsenhausen. (Collectie HHV) nienburg ten noorden van Berlijn. Tijdens de onthulling van een ge denksteen in Maastricht hoorden de kinderen van Arnold Michels dat de veroordeelden op 10 mei 1942 waren gezien door een kameraad van Hans Zomer, Chris Beem. Zij kenden elkaar van de adelborsten opleiding in Den Helder. Chris Beem, gevangene nr. 39616 in Sachsenhausen, vertelde over deze ontmoeting: 'Wij kwamen terug van het werk. Ik hoorde dat er Neder landers het kamp binnengekomen waren. Na het appel gingen wij kij ken. Die Nederlanders zaten niet in ons kamp. Er was een buitenmuur en vier meter daar vandaan was een prikkeldraadversperring die onder stroom stond. Daar tussen hebben wij de jongens binnen zien komen. Op een gegeven ogenblik riep Hans (*Zomer) mijn naam. Hij riep 'Chris'. Hij herkende mijn gezicht, we waren nog niet zo vermagerd. Ik heb geantwoord, maar wij dorsten niet veel tegen elkaar te zeggen, want als de S.S. zou zien dat we con tact hebben, ben je helemaal weg Sergeant-vliegtuigmaker Jaap Buikes uit Den Helder onderging hetzelfde lot als Arnold Michels. hé? Ze werden zwaar bewaakt. Bij Hans liep een heel stel mensen. Wij hebben elkaar met gebaren begroet. Hans zag er slecht uit.' Schietkuil De volgende ochtend om 5.25 uur werd de executie uitgevoerd in de schietkuil. Van de stoffelijke over schotten is niets teruggevonden. Waarschijnlijk zijn deze in mobiele verbrandingsovens in Sachsenhau- sen gecremeerd. Op 22 april 1994 werd hier een plaquette onthuld met de tekst 'In de periode 1940-1945 zijn hier meer dan 100 Nederlandse verzetsstrijders gefusilleerd.' Arnold was ter dood veroordeeld wegens spionage en erewoordbreuk. Na de capitulatie moesten militairen een verklaring op erewoord onderte kenen dat ze niets zouden onderne men wat het Duitse rijk zou kunnen schaden. Arnold was leraar telegrafie aan het Technische Opleidingskamp Marine (TOKM) in Amsterdam. In augustus 1940 werd hij aangezocht om mee te werken met een verzets groep, het Legioen Oud Frontstrij- 65

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 65