mmmtt De schietkuil in Sachsenhausen, waar Arnold Michels samen met de andere 23 ter dood veroordeelden uit Maastricht werd geëxecuteerd. 'Op je vraag mijn schat, waarom dit vonnis mij treft, och lieveling, je zult het wel begrijpen en er zal met den tijd wel iemand bij je komen die je het een en ander zal vertellen. In je brief die ik vandaag van je heb ont vangen schrijf je dat jullie het offer zullen brengen als Jezus het vraagt. Welnu mijn lievelingen, Jezus vraagt het offer, breng het met vreugde en onderwerping, want Jezus zal jullie nu zeker met zijn rijkste zegenin gen gedenken, want als God doet lijden dan is hij tevens een echte goedertieren Vader die de Ziel weer geneest en opwekt. Blijft aan God getrouw, want dan zal ook na mijn dood de rijkste zegen op jullie, mijn Innige lievelingen, door God wor den uitgestort. Moeder van Smarten bid voor mijn Vrouw en kinderen. Daag Puck, Wimmelot en Dodo.' Groote kruis Voor zijn moeder en schoonmoeder laat Arnold ook afscheidsbrieven na. Aan zijn moeder schrijft hij: 'Uw kind komt thans Moeder tot U met zijn laatste brief. Moeder, vanmor gen zal ik ter dood worden gebracht en Moeder nu kom ik tot U om van U lieve Moeder afscheid te nemen uit dit leven. Moeder, bedankt voor alles wat U voor mij en voor mijn vrouw en kinderen hebt gedaan. Ik omhels en kus U van harte ten afscheid. Moeder wil niet te droevig wezen en bedenk dat het den wil van God is, waarbij wij ons moe ten neerleggen. Bid heel veel voor me, want ik heb Uwe gebeden hard noodig. Help ook Mientje, Wimmie en Dodo in hun groote kruis.' De brief eindigt met een persoonlijke groet aan zijn broers en zussen. Moeder Minneboo, zijn schoon moeder, dankt hij voor alles wat zij voor hem en zijn gezin heeft gedaan. En ook haar vraagt hij niet om hem te treuren en veel te bid den voor zijn zielerust. 'Wees voor Mientje, Wimmie en Dodo een echte hulp en steun in dit leven en help hen zooveel als dat in Uw ver mogen is. Dag Moeder, omhelsd en gezoend. Daag Giel.' Nog dezelfde dag, op 11 mei 1942, gaat een brief uit naar mevrouw Mi- chels, waarin haar wordt gemeld dat Arnold Michels op 22 april is ver- 64 De plaquette in Maastricht voor de 24 slachtoffers uit het Franciscaner klooster vermeldt ook de namen van drie verzetslieden uit Den Helder: Michels, Bakker en Buikes. Ons Mmgl "n ander* dood dan l lood OnvancMHgtotd Dw daaraan njdl Stocfl oor zijn lijd JAAP S1CKENGA SSIW2

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 64