eens wat van me hoorde, maar mijn schat wil je haar schrijven dat ik alleen maar aan jou kan schrijven, dus dat ik het jammer vindt, maar er is nu eenmaal niets aan te doen. Ik heb nu heelemaal geen geld meer hier, ook niet voor postzegels, dus Puck als het kan om een kleinig heid te sturen, ook voor de wasch te betalen. 'Vandaag heb ik een heele mooie dag, want vanmorgen heb ik kun nen biechten en communiceeren. Ik heb een levensbiecht gesproken en hoop nu verder maar op Gods on eindige barmhartigheid. Misschien laat hij me het leven nog en anders heb ik zeker zijn barmhartigheid noodig als ik voor Gods eeuwige rechter toch zal verschijnen. Laat je door deze voorbereidingen niet ontmoedigen hoor Lieveling, want zoolang er leven is, nu dan is er ook nog hoop. 'Ik zal hier bij mijn dingen die ach terblijven wanneer ik eens mocht vallen, ook wel een brief achterlaten in verband met eventueel voogdij over onze jongens, maar voorlopig maak ik me daar nog geen kop- zorgen over, maar ik had gedacht aan Pater Alphonsus. Die is nogal bezadigd en jullie begrijpen elkaar ook nogal goed, dus dat is ook wat waard. Maar zoover is het nog niet hoor Puck, dus moed houden en hoofd omhoog. Doet aan allen de hartelijke groeten, ook aan alle bekenden. Ik las in die brief van December over je krentenbrood. Ja, daar heb ik met de kerstdagen wel naar zitten snakken, maar enfin dat is weer voorbij, alles komt en gaat en we komen alles te boven. 'Het wil nog maar steeds geen zomer worden, alles is dit jaar even laat en het is ook nog behoorlijk frisch ook er bij. Hoe gaat het met het eten en drinken en ontvang je nu geregeld het geld of is dat niet in orde? Is er nu ook kindertoelage bij voor Dodo? Wat fijn dat je 5% loonsverhooging hebt gehad, dat is toch weer even een kleine tegemoetkoming. Wat zijn die kinderwagens duur geworden niet waar lieveling? Ik hoop eens spoedig een brief van je te ontvangen hoor schat. Voor de rest weet ik heelemaal geen nieuws, dus ga ik maar weer eindigen. Nogmaals bedankt voor alles hoor lieveling en doe aan allen de hartelijke groeten.' Verschrikkelijke vonnis Bij de volgende brief van 10 Mei 1942 ontbreekt een plaatsaandui ding. 'Mijn Innige lieve schat van een vrouw en mijn beide lieve schatten van een zoons. Oh mijn lieve schatten, nu moet ik jullie al len heel veel leed komen doen. Het is nu Zondagavond half twaalf en morgenochtend, dus over een uur of vier of vijf, wordt het verschrik kelijke vonnis voltrokken. Het is wel een droeve en harde slag voor Via zo'n voorbedrukt formulier van de Deutsches Polizeigefangnis in Scheveningen vroeg Arnold Michels zijn vrouw om toezending van kleding en toiletartikelen. Scheveningen O ontö: -L Js- Meine Anschrift ist heute Mijn adres is heden Aktenzeichen No.3F"^^elle No. n Aktenteeken Ncr.q9F-£? No. s? *Q DEUTSCHES POLIZEIGEFANGNIS van Alkemadelaan 850 SCHEVENINGEN c. B. 10. 62 (Vor- und Nachname Eerste voornaam voluit - Familienaam) - -r Ich bitte um Zusendung von: Handtuch Taschentücher Oberhemden Uterhemden Uterhosen Strümpfe Zahnbürste Zahnkrem Rasierseife Seife Pinsel Nichtgewünschtes durchsteichen. Doorhalen wat niet gewenscht wordt. Ik vraag om toezending van: handdoek zakdoeken overhemden borstrokken onderbroeken* sokken tandenborstel tandpasta zeep Ich darf nur einmal in 3 Wochen einen Brief empfangen. Eens in de 3 weken mag ik een brief ontvangen. Brief e mit unvollstandiger Anschrift werden nicht ausgehandigt. Brieven met onvolledig adres worden niet uitgereikt. Ohne besondere Genehmigung dürfen keine Packete mehr gesandt werden. Zonder bijzondere toestemming mogen geen pakjes, pakketten enz. meer worden gezonden. Allen Eingaben an Behörden ist Rückporto beizufügen. Bij briefwisseling met instanties gelieve men antwoordporto bij te voegen. Bringen von Wasche: Brengen van de Wasch: om de 14 dagen 8.30—11. A K Dinsda'g L Z Vrijdag

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 62