Die kan je misschien wel een heel eind op weg helpen met alles. Het is een heel geschikt mensch. Alvorens ik inkt heb kan ik zelf geen gratie verzoek indienen, want dat kan niet met potlood gebeuren. 'Gelukkig dat onze beide lieve jongens nog niet beseffen wat hun misschien boven het hoofdje hangt. Ik mag nu eens per week een brief sturen en dat zal ik dan ook trouw doen hoor mijn zwartkop. Vooral moed houden hoor Puck. Ik doe het ook en voor de rest vertrouwen in Onzen Lieven Heer. Hij beschikt uiteindelijk over leven en dood. Oh ja lieveling neem ook wat dunnere sokken voor me mee als je komt.' Beteuterd Maastricht 4 mei, na het bezoek van zijn zoontje Wim: 'Oh lieveling wat was ik gelukkig dat ik mijn groote lieveling weer even heb mogen zien. Oh hij was in het eerst zoo erg be teuterd en verlegen, maar dat kwam al weer heel gauw bij. Wat heeft hij echt de spraak van het dorp (*Ju- lianadorp) aangenomen. Hij had het maar steeds over mijn Moeder. Vroeger zei hij altijd Mama, weet je nog wel? Ik mocht wel uren met hem mede, zeide hij, maar toen hij wegging huilde hij heelemaal niet, hij had er heelemaal geen erg in. Wat is hij anders groot geworden voor zijn drie jaren en vier maan den. Hij ziet er gezond en lekker bruin uit. Ja, dat is een heele troost dat ik weet dat hij het goed maakt. Hij vindt Dodo wel lief, maar hij spuwt de pap uit en dat mag niet van Moeder. Oome Dorus (*broer van Mien) zegt altijd Wimmie maar Oome Quirien (*zwager van Mien) zegt Bernard. 'Hij heeft niet gezegd dat jullie met zijn drieën waren, wel dat hij bij opa Michels was geweest. Wat was het een tegenvaller dat we nu weer geen bezoek mogen hebben nietwaar. Jullie hadden toch zeker wel een bezoekersbrie^e nietwaar? Ja ik had ook echt met jullie te doen, vooral daar het jullie algauw een vijftig gulden gekost heeft en dat alleen om dan wat waschgoed te komen bren gen. Van harte bedankt hoor schat voor de vele goede gaven die er bij waren, en ook alle gevers van harte bedankt. Ook Moeder Minneboo en Michels van harte nog bedankt. 'Oh ik had jullie toch zoo graag nog was er de laatste van 24 Maart. 'Hoe gaat het met jullie. Slapen jullie nu weer steeds op het dorp of nog bij Moeder in de winkel_ (*Vischstraat 55)? Heeft Dora nog wat van Arie vernomen? Nog wel bedankt hoor schat voor de nieuwe kleeren en de zeep. Het andere stel winterkleeren was nog in den wasch, dus dat houd ik maar even kM- &/33 Deze brief schreef Arnold Michels op 12 januari 1942 in cel 338 van de Scheveningse gevangenis, ook wel bekend als het 'Oranjehotel'. eens gezien en gesproken, maar het is Gods wil, dus we moeten er ons in vredesnaam maar bij neerleggen. Het is nu al 5 maanden geleden dat ik jullie gezien heb. Enfin we hou den maar goeden moed, meer kun nen we er niet aan doen en voor de rest zijn we in Gods handen, dus dat is altijd weer een heele steun. Gis teren heb ik alle brieven ontvangen welke jullie tot 24 Maart hebben ge schreven. Van jezelven was het brief 1, 2 en 3. De laatste brief welke ik nu van je heb die heb je geschreven op 22 Februari. Van Moeder Mi- chels waren er twee brieven en een van Jo en Mien, een van Alphons en een van Fré en Stien (*broers en (schoon)zussen). Dus wel volop, maar de laatste allemaal van No vember en December. Van Moeder vast, misschien komt er nog wel een gelegenheid. Als je weer bezoek aanvraagt, schrijf er dan bij dat je de vorige maal een vijftig gulden voor niemandal uit hebt gegeven. Dan wordt er misschien wel reke ning mede gehouden, dat ze je nu voor de tweede maal niet meer voor niemandal laten komen. Maar Puck ik weet wel dat je geen geld hebt, dus als je niet meer kunt komen dan neem ik het je heelemaal niet kwalijk, want tenslotte moet je eerst zorgen voor eten en drinken voor jezelven en onze twee kleine stum pers en dan komt de rest vanzelf, moeten we maar denken. Moed houden hoor mijn schat. Levensbiecht 'Moeder Michels vroeg of ze nog 61 Bij briefwisseling met gevangenen moet de naam in den brief vermeld staanhet adres is aan JluiuMijnheer POLIZEIGEFANGNIS SCHEVENINGEN. Ongefrankeerde brieven voor de gevangenen worden niet aangenomen, het toezenden van geld kan per postwissel geschieden. Bezoekdagen uitsluitend voor familieleden iederen Maandag en Donderdag van 15 tot 17 uur op vertoon van bezoekbe- wijs der Zaakgelastigden Dienststelle, Kriegsgericht -BD S: enz.; zonder bewijs geen toegang Levensmiddelen worden niet aangenomen, ter bestrijding der kleine uitgaven van le vensmiddelen, scheren enz. is het noodig dat de gevangenen geldbedragen van f 5.- in zijn bezit heeft. Wasch omruiling kan plaats hebben om de 14 dagen, voor letter A tot K op Dinsdag, en letter L tot Z op Vrijdag van 8.30- 11 uur v.m-

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 61