portefeuille. Bewaart ze goed. Het pensioen wat je moet ontvangen is f. 115,26 per maand of f 26.54 per week. Het is hard dat ik over geld zaken moet spreken, maar ja ik mag toch jullie tijdelijke belangen ook niet uit het oog verliezen. Voor de rest mijn schat weet ik nu niet meer te schrijven, dus moet ik maar gaan eindigen. 'Geef onze beide jongens van hun diep treurige Pappa een paar stevige zoenen en wees zelf innig gepakt, omhelsd en gezoend en verder heel veel liefs van je innig liefrebbende en bedroefde man Giel. Dag schat, beveel jezelf in Gods handen en denk aan de kinderen. Dat zal je sterken om ook dit allerzwaarste kruis met geduld en onderwerping te dragen. Laten we heel veel voor elkaar bidden en blijf hopen tot de dag dat er geen hoop meer is. Dag Wimmie en Dodo, dag Mientje mijn schat en verder Moeder en allemaal moed en sterkte en steunt elkander zooveel mogelijk. Daaag. Giel. 'Lieveling. Het adres voor het aan vragen van bezoek is Feldgericht, Singel, Amsterdam. Vraag je het gauw aan? Je moet dan vragen per brief wanneer en waar je mag be zoeken. Houdt moed. 'Lieveling. Informeer bij de Spoor wegen wat of een maandabonnement op de trein kost. Dat is misschien voordeeliger dan telkens een aparte reis te moeten betalen. Ik weet niet hoeveel bezoek of we mogen hebben, maar als je tweemaal met een enkele reis van Helder naar Maastricht komt, is dat denkelijk duurder dan een maandabonnement. Daag. 'Dit is mijn adres: A.M. Michels, Kriegswehrmachtshaftanstalt, Ton- gerschestraat 28, Maastricht.' Zielsmedelijden De volgende brief dateert van 26 april 1942, eveneens in Maastricht geschreven: Ja jullie zult wel heel erg geschrokken wezen toen die droeve brief jullie bereikte. Ik had echt zielsmedelijden met jullie dat ik zooiets aan jullie moest berichten. Ben je alweer een beetje bijgekomen lieveling of kun je het nog niet goed verwerken? Ik kan het zelf ook nog niet goed begrijpen dat het de waar heid is, maar er is nu eenmaal niets aan te veranderen en we moeten maar hoopen en veel bidden dat God ons nog genadig mag wezen en dat ik nog gratie mag bekomen. 'Door de advocaat rechtsanwalt Sturnme is een gratieverzoek in gediend en nu zal ik zelf ook nog probeeren en voor de rest bid ik maar veel tot Onzen Lieven Heer dat hij mijn arme vrouw en kinde ren dit lot mag besparen. Ons leven is ook nu nog in Gods hand moet je maar denken en dat geeft troost en sterkte. Je mag me nu ook schrijven en bezoeken hoor vrouwtje. Bezoek moet worden aangevraagd aan het Feldgericht, Singel, bij de Munt te A/dam. Dat is aan de zijkant van het Carltonhotel. Daar kun je ook inlichtingen bekomen over gratie verzoeken. Ik weet natuurlijk niet of een gratieverzoek wat uitricht nu er al gratie gevraagd is, maar ik wil het toch nog probeeren om het zelf ook te doen. De Weermachtsbevelheb ber Generaal Christiansen beslist of er gratie zal worden verleend. 'Voorloopig schijnen wij nog hier te blijven en dan is bezoek wel heel erg moeilijk en kostbaar voor je. Enfin ziet zelf maar hoe of je doet hoor schat, want ik kan zelf niets doen en ook niets beoordeelen. Maar als je hier naar toe komt zou je misschien de eene avond naar Arnhem kun nen gaan en dan de volgende mor gen vroeg naar Maastricht en dan 's avonds weer terug naar Arnhem en de andere dag door naar den Hel der. Maar het kost ongeveer 20 gul den en dat is wel heel erg veel voor een kortstondig bezoek. Als je niet komen kunt mijn lieve schat, stuur dan zeep, tandpasta scheerzeep en wat je eventueel nog hebt even per post. Ik mag nu alles hebben. Ook schrijfpapier en enveloppen, pot lood en inkt als het kan. 'Hoor ik gauw wat van je mijn schat? Want ik ben nu heelemaal erg in spanning hoe of jullie het maken. Groeien mijn lievelingen nog steeds goed mijn Vrouwtje? Houd je sterk voor onze beide lievelingen hoor schat en nog is niet alles verloren hoor. We blijven hoopen tot de dag dat er geen hoop meer mogelijk is en zoover zijn we nog niet. 'Als je eventueel in A/dam komt dan kun je die advocaat van me spreken. In het blok woningen links aan de Ruyghweg woonde de familie Michels. Op de voorgrond een Canadese legerwagen op het "Landje van Kalis". (Collectie HHV) 60

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 60