zijn we door de rechtbank ter dood veroordeeld. Ik heb niet kunnen denken dat Onzen Lieven Heer van ons huisgezin dit zware offer zou vragen. Maar nu het offer toch ge vraagd wordt, moeten we het met geduld en onderwerping aan God onzen Schepper brengen. 'Het vonnis is vandaag uitgesproken en het moet nu nog bekrachtigd worden. Er zal ook nog een ver zoek om gratie worden ingediend, maar op succes hiervan mag je absoluut niet vast vertrouwen. Ik reken er ook heelemaal niet op, al is daarin misschien nog een klein beetje hoop. Ik heb gebeden zoo veel en zoo goed als ik kon. Nu dat niet heeft mogen helpen, neem ik aan dat het voor mijn en voor jullie eeuwig welzijn niet goed is en dus leg jezelf met mij bij Gods beschik king neer. Misschien wil je zelf nog probeeren of een ander invloedrijk persoon om gratie voor me te vra gen aan den Bevelhebber van de weermacht hier in Nederland. Vraag aan Moeder Michels om de hulp in te roepen van den heer van der Grinten, dat is nogal een goede ken nis van Moeder. 'Wil je dit erg droevige bericht ook aan Moeder Michels mee laten dee- len, want ik kan alleen maar aan jou schrijven mijn schat. Het doet me ontzettend veel leed dat ik jullie, mijn Innig geliefde Vrouw en kinde ren, dit moet aandoen en dat ik jul lie moet achterlaten. We moeten ons maar bij de beschikking van den Goeden God neerleggen, want al kunnen wij het niet begrijpen, God heeft met iedere dood alleen ons eeuwig geluk op het oog. Laat dit ons tot troost zijn en misschien is mijn dood voor jullie eeuwig geluk noodig of bevorderlijk. Ik zal heel veel voor jullie bidden. Bidden jullie ook heel veel? Misschien is God ons nog barmhartig. En bid ook voor mij die me moet voorbereiden spoe dig voor Gods aanschijn te verschij nen om rekenschap af te leggen. Het duurt nog wel een paar maanden alvorens dat het vonnis voltrokken wordt, dus blijf bidden. 'We zullen nu wel spoedig terug gaan naar de groote gevangenis in Scheveningen, dat is tenminste mijn vermoeden. Zoodra ik kan zal ik laten weten waar ik ben, maar schat probeer zoo gauw mogelijk bij me te komen, want ik heb nog zooveel te zeggen. Neem ook nog eenmaal mijn lieve jongens mede, opdat ik hun nog mijn Vaderzegen kan geven, want ik wil ze nog eenmaal zien. Ik mag nu meer bezoek hebben, dus regel zelf maar dat allen nog eenmaal bij me komen, maar kom zelf telkens mede hoor mijn schat. 'Wees toch vooral heel sterk mijn schat, want nu ben je Vader en Moe der tegelijk voor Wimmie en Dodo. Voedt ze toch op in eer en deugd en vecht voor hun zielenheil. Vol ver trouwen laat ik mijn beide lievelin gen in je handen achter, wetende dat ze een goede en sterke Moeder heb ben met een groot geloof en vasten wil. Bewaar hun harten voor mij, ook als ik er niet meer zal wezen. Laat hun altijd bedenken dat hun Pappa geen misdadiger was, al is hij dan met geweld gestorven. Ik zal vragen of ik nog een Priester bij me mag hebben, zoodat ik nog kan biechten en communiceeren en voorzien kan worden van de laatste H. Sacramen ten. Ik zou Pater Alphons (*broer van Arnold) nog graag ook spreken, dus vraag aan Moeder als het mo gelijk is om hem te vragen nog over te komen. Ik mag nu meer bezoek hebben, dus we zullen elkaar nog wel eenige malen zien. Als je komt neemt dan ook tandpasta, zeep en scheer zeep voor me mede hoor vrouwtje, want dat heb ik heel hard noodig. 'Doe aan allen de hartelijke groeten en vraag aan Moeder Minneboo en aan allen namens mij om je te hel pen en bij de staan en te bedenken dat de kinderen gauw wezen en je zelf weduwe zult worden. Helpt elk ander en steunt allen elkaar zooveel mogelijk.' Pensioenbrieven 'Ik zal nog wel alles met je bespre ken hoor schat, want er is natuur lijk heel veel te bepraten. Mijn pensioenbrieven liggen in mijn Bij zijn gedwongen, maar eervol ontslag na zestien jaar trouwe dienst bij de Koninklijke Marine, kreeg Arnold Michels een warme aanbeveling mee. Een steun in de rug 'bij het zoeken van een hem passende werkkring', maar hij mocht de bezetter niet tegenwerken. CERTIFICAAT VAN AANBEVELING 59 DE ADMINISTRATEUR, HOOFD VAN DE IIIE AFDEELING A VAN HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE VERKLAART, DAT dienst wordt ontslagen en onder ]aren bij de B J, SONNE,

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 59