',CV 'i~ ling, is de koude voetenparade al afgeloopen of heb je daar nog steeds last van? Wat fijn dat Wimmelot nog steeds naar me vraagt. Die arme kleine Dodo kent zijn pappie hee- lemaal niet. Wat zal die bang voor me wezen als ik nog eens thuis kom. Houden jullie er allen maar goed den moed in hoor schat. Dat zal ik ook doen en dan moeten we de rest maar aan Onzen Lieven Heer over laten. Die zal alles wel schik ken zooals het voor ons allen het beste is. Ik ben er wel heel erg be nieuwd naar. Je hebt zeker wel een vergeefsche reis naar Scheveningen gemaakt met het waschgoed, maar enfin daar is nu eenmaal niets aan te doen. 'Doe je aan Moeder en aan allen in den Helder de groeten en als je schrijft ook aan Moeder Michels? Ben je nog steeds bij Moeder of ben je weer terug bij Annie? Zorg je ook heel goed voor jezelven Puck, want nu met het voorjaar is het net weer om een flinke verkoudheid op te doen. Hebben jullie de box nog meegenomen naar den Helder of moet de kleine Dodo nu langs den grond kruipen? Dat zal dan wel een ware werkverschaffing voor Moeder wezen. Als Agnes nog eens een foto maakt van onze jongens, krijg ik er dan ook weer een en dan ook nog een van jezelven, want deze is toch al tamelijk oud, van 1936 geloof ik nietwaar? 'Voor onze jongens gaat nu een heerlijke tijd aankomen als de zon fijn schijnt en dan in den tuin, dat zal Wimmelot wel bevallen denk ik. Heb je hem nog verteld dat hij mettertijd een fiets van pappa zal krijgen of weet hij dat nog niet? Jullie gaan 's nachts zeker wel naar Annie in Julianadorp) toe, vooral nu met het voorjaar? De bus loopt toch zeker nog wel of is dat ook opgeheven? Houden jullie allen er maar goed den moed in en maar veel bidden, dat doe ik ook voor jullie allemaal. Heeft Dora de laat ste maanden nog wat gehoord van Arie (*zwager, over wie na de oorlog bekend werd dat hij op 27 febru ari 1942 bij de Slag in de Javazee om het leven is gekomen). Ook zij moeten de moed maar er in hou den. Voor de rest is hier heel weinig nieuws, dus ga ik maar weer eindi gen hoor lieveling.' Doodstraf Op 22 april 1942 brengt Arnold het thuisfront op de hoogte van het ver loop van het proces. 'Mijn Innig be mind Vrouwtje en mijn beide lieve jongens. Nu zal Pappa weer eens wat van zich laten hooren. Maar omdat het niet zulk een heel mooi bericht is, mijn lieve schat, moet je Moeder of Dorus eerst even roepen en moet je in een groote stoel gaan zitten, voordat je deze brief verder leest. Ik hoop mijn schat dat je sterk zulk wezen en moedig ter wille van onze beide lieve jongens. 'Zooals je weet is ons proces begon nen op 10 April. Nu dat is minder goed verloopen, want op 18 April is tegen ons allen, dus ook tegen mij, de doodstraf geëischt en heden Portret van de(n) houdtstler. Qeldig voor een jaar. Afgegeven voor de reis naar Kven te Resident Gezien voor legalisatie van de Gouverneur van den-Resident- Handteekenfhg van de(n) hoiMfst)er, :ening Reisdocument van Michels, afgegeven door de Resident van Batavia bij zijn aankomst in Nederlands-Indië in 1937. Dit 'paspoort' was een jaar geldig. 58

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 58