stoffen zijn ook heel erg schaars natuurlijk. Maar allen goeden moed houden, de zomer gaat weer komen en dan kunnen we wel weer zien wat de volgende winter brengen zal. Als jullie eerst maar dezen winter doorgekomen zijn. Ik maak het heel goed, dus dat kan al niet beter. Vorige week heb ik je brief nr. 4 ontvangen. Dat was een verrassing, anders heb ik nog niets ontvangen. Wel die rijksdaalder. Wil je bij gele genheid nog wat geld sturen, want ik heb ongeveer f. 2,50 per maand noodig en wat er is zal wel ongeveer op wezen. Ik ben erg blij dat jullie het goed maken en dat Dodo zo lek ker groeit. Dus Wimmelot vergeet zijn pappie nog niet, dat is fijn.' 27 Maart: .Ben je nog steeds bij Moeder of zijn jullie weer terug bij je zus Annie? Op 12 Maart heb ik je brief van 22 Febr. ontvangen, hier voor echt fijn bedankt hoor schat, dat deed echt weer eens goed. Ik ben zoo blij dat de kinderen me niet vergeten hebben en dat jullie steeds voor me blijven bidden, want ik was wel bang dat Wimmie me zou vergeten. Hij is ook nog zoo'n kleine peuter. Hij zal wel flink gegroeid zijn, zorg maar goed voor onze jongens hoor schat, ook voor onze kleine Dodo. Ja die ken ik heelemaal niet meer als ik terug kom. Ja als ik terug kom mag Wimmie en Dodo allebei op mijn knie zitten en dan kan hij weer met mij fietsen en dan gaan we weer aan de Baarsjes (*in_ Amsterdam) wonen. Dus kleine Dodo zorgt voor Opoe voor werk verschaffing, maar ik denk dat Opoe dat wel fijn zal vinden en er zelf wel aan mee zal doen. Als het mogelijk is moet je maar een bedje ook voor Dodo aanschaffen, want hij zal nu toch wel uit de wagen moeten. Is zijn uitslag nu weer heelemaal be ter?' Monnikscellen Op 30 maart wordt Arnold samen met een aantal andere gevange- Maart hier in Maas tricht. Mijn adres is nu: Arnold Mi- chels....(*adres door de censuur geschrapt, mocht niet worden vermeld). Hebben jullie nogal een prettig Paaschfeestje gehad of was het ook veel regen. Ons proces is 10 April begonnen. Willen jullie heel veel voor me bidden, want dat isnodig. 'Mijn lieveling wil je zoo spoedig mogelijk Arnold Michels was bij de marine opgeleid tot telegrafist. Wegens zijn specialistische kennis en zijn vermogen om te zwijgen deed het verzet een beroep op hem. opsturen een tube scheerzeep, een klein fleschje vulpeninkt, wat brief papier en enveloppen en een pot lood. De rest moet je zelf maar zien hoor schat. Mijn waschgoed wordt hier gewasschen, dus daarover be hoef je geen zorgen te maken. Een scheerapparaat, mesjes en een spie gel heb ik hier al kunnen koopen, dus dat is in orde. De wasch moet ik zelf betalen, dus als het kan wil je dan er rekening mede houden om eens wat geld te sturen. De laatste postwissel was ik al achterstallig in Scheveningen, dus dat is nu ook al een heel eind op. Wat een dure man heb je tegenwoordig, nietwaar lieveling? Mijn schoenen gaan ook stuk, maar dat kan nog wel een paar weken alvorens ik daar behoefte aan heb. 'Hoe gaat het met jezelven lieve- nen op transport gesteld. Met een vrachtwagen worden ze naar het station gebracht. Vandaar gaan ze in een eersteklasrijtuig per trein naar Maastricht. Gereedstaande vrachtwagens brengen hen vervol gens naar het Franciscaner klooster aan de Tongerse straat. De Duitsers hebben dit pand gevorderd. De pa ters mogen alleen gebruik maken van het gastenkwartier, ook wel 'Vaticaan' genoemd. De gevange nen worden ondergebracht in de monnikscellen. Het 'Feldgericht des kommandierenden Generals und Befehlhabers im Luftgau Holland', moet nu beoordelen of de arrestan ten straffiare daden hebben begaan. Op 13 april schrijft Arnold met pot lood aan het thuisfront: '.Zijn jul lie allen nogal goed door de koude periode heen gekomen, en hoe ma ken onze beide jon gens het? Ik hoop heel spoedig weer eens wat van jullie te verne men. Ben nu sinds 30 57

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 57