ze in het 'Oranjehotel' toepasten. Zo'n 25.000 arrestanten hebben dat tijdens de oorlog aan den lijve ondervonden. Pas op 27 novem ber mocht Arnold voor het eerst iemand ontvangen. Hij leek een gebroken man toen de vroegere vlootaalmoezenier H.J.M.M. Alink hem bezocht. Al die tijd was hij in afzondering gehouden. De Duit sers oefenden veel druk op hem uit om hem aan 'het praten' te krijgen. Vooral de dreigementen met re presailles tegen zijn familie kon hij nauwelijks weerstaan. Arnold had veel klachten over zijn behandeling. Alle omgang met an deren werd hem ontzegd. Schoon goed werd hem onthouden en sinds zijn komst had hij geen glimpje buitenlucht gezien. Op slinkse wijze kon Alink hem laten weten dat het goed ging met zijn vrouw en kin deren. Bij het volgende bezoek op 9 december constateerde Alink dat Arnold zich had hersteld en weer de sterke man was zoals hij hem kende van voor zijn arrestatie. Op 21 november verstuurt Arnold een voorbedrukt formulier vanuit cel 338 van de 'Deutsches Polizei- gefangenis', Van Alkemade 850, in Scheveningen met het verzoek om toezending van handdoek, zakdoeken, overhemd, borstrok, onderbroek, sokken, tandenborstel, tandpasta en zeep. Driewielerfiets Op 12 januari volgt een brief. De tekst is letterlijk overgenomen, de interpunctie is voor de duidelijkheid enigszins aangepast. 'Allerliefste schat en Wimmelot en Dodo. Zie zoo nu zal ik jullie eens wat van me laten hooren. Hoe maken jullie het? Ik hoop maar van goed. Met mij gaat alles best, dus houden jullie er de moed ook maar in, dan zal alles zich wel weer ten beste keeren. Hoe maken de jongens het, en groeit Dodo al goed? Hij zal nu wel een flinke jongen gaan worden. Aan- ARNOLD M MICHELS en WILHELMINA F. MINNEB00 hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek king zal plaats, hebben op Woensdag 9 October a.s.,,des morgens 10 uur, in de Parochie kerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen, Nieuw- straat, Den Helder. Den Helder, 25 Sept. 1935. a/b Hr. Ms. „Van Ohent". Vischstraat 55 Ontvangdag: Zondag 29 Sept. van 4 6 uur, Vischstraat 55. De huwelijksaankondiging in de Heldersche Courant van 26 september 1935. Kort na de trouwdag werd Arnold Michels uitgezonden naar Nederlands-Indië. staande Donderdag wordt Wim- melot drie jaar, dus hierbij lieveling maar meteen van harte gefeliciteerd met onze lieve schat en geef hem maar een zoentje van zijn Papa. Als ik weer eens thuis kom, dan krijgt hij van Papa een mooie driewieler- fiets. Helpt het drankje van de dok ter nog wat voor Wimmelot of geeft ook dat niet veel? Het pakje met de boorden en het spel heb ik 20 De cember ontvangen. 'Ik had al naar je uit zitten kijken, en vond het jammer dat je niet bij me mocht (komen), maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Nog wel bedankt hoor lieveling voor het spel en voor de worst en druiven. Hoe is het met de koude, valt dat nogal mede? Het zal Donderdag wel een zware dag voor jullie wezen, maar ik zal dien dag heel veel voor jullie bidden. Dat doe ik trouwens toch iederen dag. Vonden jullie de chocolade lekker? Hoe hebben jul lie het gemaakt met Kerstmis en Nieuwjaar? Heb je dat papier nog op tijd weg kunnen sturen naar het departement? Denk eraan dat de brandverzekering over moet wor- den geschreven. Je had geen geld op behoeven te sturen Puck koosnaam), want er zal hier nog wel genoeg van me wezen. Maar enfin daarom toch van harte be dankt. Met de boter had ik nog gedaan tot na Nieuw jaar, dus wel zuinig, vind je ook niet? Met Kerstmis heb ben we een pakje gehad van het Roode Kruis (Nederl.) en met Nieuwjaar van de Protestantsche Kerk hier in Den Haag. 'Is Wimmie zijn Pappie nog niet vergeten? Wat is dat een mooie groote foto van onze jongens nietwaar? Zorg ook goed voor je zelven hoor Puck. Wil je allen van mij de hartelijke groeten doen? Je brief heb ik nog niet ontvan gen en de postwissel ook nog niet, maar dat komt misschien wel gauw. Nu Lieveling en beste jongens ga ik weer eens eindigen. Nogmaals van harte gefeliciteerd met de verjaardag van Wimmie en in gedachten veel liefs van mij en tot ziens. Dag Wim- melot, wel gefeliciteerd hoor schat en Mamma en Dodo ook. Daag. Nog een handje voor Wimmie. Daag en houdt maar goeden Moed en ik hoop dat je weer eens gauw over mag komen. Daag en het beste en groeten aan allen en allen wel bedankt en Zalig Nieuwjaar.' Op 19 januari schrijft hij zijn vol gende brief. 'Innig lieve schat en beste kinderen. Hoe hebben jullie het gemaakt met Kerstmis, Nieuw jaar en met de verjaardag van onze kleine jongen? Het waren zeker wel heel erg onprettige dagen voor je. Nu voor mij waren ze ook lang niet prettig maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Ik ben sinds begin Januari verwezen naar de Duitsche Krijgsraad, dus dan zal ik wel in April of Mei voor moeten komen. Bidden jullie heel veel voor me? Ik doe het ook voor jullie hoor schat. 55

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 55