De executie van Arnoldus Maria Michels (34) a 1! 'Dag Puck, Wimmelot en Dodo' Wout Smit Sergeant-telegrafist Arnold Michels (34) werd op 22 april 1942 ter dood veroordeeld. Voordat het vonnis zou worden voltrokken, kreeg zijn vrouw, Mien Michels- Minneboo (26), een Ausweis om haar man in de gevangenis in Maastricht te bezoeken en afscheid van hem te nemen. Met haar oud ste zoontje Wim (3) stapte ze op de trein en reisde naar Limburg. Haar jongste kind Dorus (10 maanden) liet ze achter bij haar oudste zus Dora. Sergeant-telegrafist Arnoldus Maria Michels 1907-1942. (Foto's: collectie Th. Michels) Bij de gevangenis werd ze echter niet toegelaten. Een represaillemaat regel van de Duitsers, omdat twee medegevangenen hadden gepro beerd te ontsnappen. Kleine Wim mocht wel bij zijn vader op bezoek. Bij terugkeer vertelde hij dat op het bed appels en snoep voor hem lagen en dat de gevangenen er rondliepen in gestreepte pakken. Mien had speciaal voor haar man een foto laten maken van zichzelf met haar twee kinderen. Door de verwarring die ontstond toen haar de toegang werd geweigerd, was ze vergeten die foto met Wim mee te geven. Zonder afscheid te kunnen nemen van haar man en zonder een afteelding van zijn dierbaarste bezit bij hem te kunnen achterlaten, keerde ze huiswaarts. Arnold Michels was op 1 september 1941 gevangen genomen. Hij maak te deel uit van de groep-Zomer die in 't Gooi actief was in het verzet. Hans Zomer, adelborst en mar conist, was geheim agent en werd een van de eerste slachtoffers in het Englandspiel. Hij voorzag Engeland van spionagemateriaal. Peilwagens van de Abwehr hadden echter op 31 augustus in Bilthoven de zender gelokaliseerd die Zomer gebruikte om zijn gecodeerde berichten door te geven. De Sicherheits Polizei deed een inval en ontdekte waar devol materiaal, zoals een boekje met namen van medewerkers. Door deze vondst konden de Duitsers het verzetsnetwerk een gevoelige slag toebrengen. Er volgde een golf van arrestaties. De code werd gekraakt, zodat de Duitsers inzicht kregen in de door de Engelsen gevolgde ma nier van werken. Veel geheim agen ten werden, nadat ze in Nederland waren gedropt, gearresteerd. Anton van der Waals Arnold was niet thuis, toen de Ges tapo zich om zeven uur 's avonds in aanwezigheid van beroepsverrader Anton Van der Waals meldde. Hij woonde met zijn gezin in Amster dam, Van Speyckstraat 34 tweehoog. Terwijl de Geheime Staatspolizei naar belastend materiaal zocht, zette zij zijn vrouw onder druk. Die hield haar jongste kind in haar armen geklemd. Zij was zich ervan bewust dat haar man gevaarlijk werk deed en dat hij de doodstraf zou kunnen krijgen wanneer hij zou worden gepakt. Gelukkig bleven geheime stukken onontdekt - die zaten veilig verstopt tussen de plastic lagen van de luier die de baby droeg. Maar bij thuiskomst liep haar man wel recht streeks in de armen van de Duitse politie. Mien kon haar tranen niet bedwingen toen haar man werd gearresteerd. 'Niet huilen waar de moffen bij zijn', zei Arnold tegen zijn vrouw. 'Jij bent flinker dan alle moffen tezamen.' De Gestapo voerde hem af naar de 'Weteringsschans'. Vandaar stuurde Arnold een brieffaart naar Mien: 'Lieve vrouw en kinderen. Even een kleine boodschap. Kun je zorgen dat Vrijdag tussen 2 en 5 uur 's mid dags schoon goed voor me wordt gebracht aan het Huis van bewaring aan de Weteringschans in Amster dam. Er mogen geen brieven of genotmiddelen in worden gedaan. Maandags tusschen 2 en 5 uur 's middags kan het vuile goed worden gehaald. Het goed moet in een sloop of zakje worden bezorgd met heel duidelijk de naam erop. Geef ook tandpasta en borstel en scheerzeep en kwast mede, maar geen mesjes. Ook mijn pullover met lange mou wen. Verder geen nieuws. Geef de kinderen een zoentje van hun papa en wees zelf hartelijk gegroet en gezoend door je Innig liefr. Man.' De volgende dag werd Arnold overgebracht naar de Scheveningse gevangenis. De Duitsers waren be rucht om de verhoormethoden die 54

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 54