herinnerde 'oom Rinus en tante Jans Bos' zich als lieve mensen bij wie ze het goed had. Ook herinnerde ze zich de spanning tijdens de on dervragingen, waarbij ze volhield Visser van haar achternaam te he ten, dochter van een Rotterdamse neef van oom Rinus. Van de reis terug naar Amsterdam en de tweede ontvoering uit de crèche wist ze niets meer. Via een onderduikadres in Lambertschaag bij Medemblik kwam het meisje terecht bij een onderwijzersgezin in het Friese Lemmer. Na de oorlog kwam ze in Amsterdam onder de hoede van een tante die verder voor haar zorgde. Dora's ouders en naaste familie wa ren door de nazi's omgebracht. Ook Fredi herinnerde ze zich niet. Van hem hoorde ze pas in 2000. Hij heette overigens niet Schacher, zoals Marinus Bos dacht, maar Schach- ner. Fredi werd op 9 december 1942 geboren in Amsterdam als Alfred Alexander Schachner en veranderde zijn achternaam in 1957 officieel in van Vliet, naar de familienaam van het pleeggezin in Sneek waar hij opgroeide. Zijn biologische ouders heetten Salomon Schachner en Rachel Ros- ner, waren affiomstig uit het zuiden van Polen, vluchtten in 1939 via Wenen naar ons land. Begin mei 1943 werden ze door de Duitsers opgepakt en op 7 mei naar kamp Vught gebracht. Daar bleven ze 'n aantal maanden en kwamen op 15 november in kamp Westerbork. De volgende dag werden ze naar het concentratiekamp Auschwitz ge transporteerd. Daar zijn ze beiden op 31 januari vergast. Moeder Ra chel had haar baby Fredi daags voor het transport naar Vught in veilig heid weten te brengen bij kennissen, wat op zichzelf een dramatische ontwikkeling was; een moeder die haar kind (een baby van 5 maan den) achter moet laten. De verzets- vrouw Iet van Dijk bracht Fredi in april 1943 over naar de Helderse Rozenstraat. Dora verbleef daar toen al veertien dagen. Emotioneel weerzien Harry van Loo traceerde Fred van Vliet via internet en sprak hem eveneens in 2000. De twee ontmoe tingen leidden in oktober 2000 tot een 'reünie' in Den Helder. Het was een emotioneel weerzien waarbij onder meer de Rozenstraat nummer 10 werden bezocht. Dora vertelde dat ze na de oorlog nog contact gehad had met het echtpaar Bos. 'Maar over het drama van de aan houding op 19 augustus 1943 en de gevolgen hiervan voor Dora, werd niet meer gesproken. Het was ge noeg geweest.' Dora Zeehandelaar overleed op 4 januari 2013. De namen van de politiemensen, de buurvrouw en andere betrokkenen blijven ongenoemd in het onderzoek van Harry van Loo. Dit om nabe staanden niet te belasten. Harry van Loo rondde zijn rapportage af in mei 2001. Het verslag is onder nr 1997 te raadplegen in de leeskamer van de HHV in het stadhuis aan de Bijlweg. Fred van Vliet. Fred van Vliet groeide op in Sneek. Na de lagere school ging hij naar de HBS, waarna hij in Groningen wis- en natuurkunde studeerde. Vervolgens was hij 33 jaar leraar natuurkunde aan de RSG Simon Vestdijk in Harlingen. Fred van Vliet is ruim 46 jaar gelukkig getrouwd met Trees, heeft drie kinderen en negen kleinkinderen. "Tot ongeveer mijn 50e, heb ik mijn Joods-zijn weggedrukt en er ook nooit over gesproken", aldus Fred. "Maar nu vertel ik mijn verhaal. Want mensen en vooral de jeugd moeten leren dat je nooit een hele bevolkingsgroep mag veroordelen omdat ze een ander geloof of een andere huidskleur hebben. Nooit - en ik onderstreep nooit- is een hele bevol kingsgroep slecht. Juist in deze tijd is dit een extra belangrijke boodschap. Een bij zondere reden voor mij is dat ik met mijn verhaal de namen van mijn ouders noem: Rachel en Salomon. Wanneer je de namen van mensen blijft noemen worden ze niet vergeten." 50

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 50