X Bristol Blenheim Mk I. Bommenwerper, van de RAF (1937-1944). (wikipedia) dalen. 't Verraad tierde ook hier welig. Uit alle hoeken en gaten werd op onze jongens geschoten, maar toch bleef men de toestand hier volledig meester. Tot de capitulatie is dat zo door gegaan. Vlak daarop kwam het bombardement. Ik had Pam en de kleintjes juist weer thuis uit Den Helder. De vorige dag waren ze er heengegaan, omdat de mitrailleur kogels, uit de Duitse vliegtuigen je op Huisduinen zo ongeveer om de oren vlogen. Dat was geen wonder, want een batterij luchtdoel stond in 't land voor ons huis en een zoek licht stond achter ons huis. Die beide dingen werden natuurlijk be stookt en daarom waren Pam en de kleintjes naar Den Helder gegaan. 's Avonds na de capitulatie had ik ze weer terug gehaald in de over tuiging, dat we nu een periode van rust tegemoet gingen. Toen er dan ook 's avonds 3 Duitse bombarde mentsvliegtuigen verschenen maakte niemand zich ongerust. Wij stonden er kalm naar te kijken. Plotseling dook een van die krengen naar Den Helder en ik zag bommen vallen. Explosie op explosie volgde. Wij heb ben vliegensvlug de kleintjes uit bed gehaald, in dekens gerold en in de Dit was het laatste, wat ik van het bombardement gezien heb, want toen kwam er een vrachtwagen om burgers naar fort Kijkduin te bren gen. Wij hebben daar nog een paar uur doorgebracht. Maar dat reisje naar 't fort vergeet ik van m'n leven niet. De Duitse bombardementstoestellen raasden al schietend over ons heen. Links en rechts zagen we de vuurfonteinen van de kanonnen, die door de Ne- derlandsche soldaten onbruikbaar werden gemaakt, door ze te laten springen. Een granaat, uit een van die stukken weggevlogen, scheerde rakelings over de wagen en kwam een paar honderd meter verder neer, J Ai if ^'3 1 V r v 1 v r Terug in Den Helder (1947). De duinen en het strand waren weer vrijgegeven. Het mijnengevaar was geweken. De Atlantic Wall verdween langzamerhand in het zand. De bunkers zakten gewoon weg". (Lena Bonte) schuilplaats v.d. zoeklichtafdeling ge bracht. Daar zat de hele buurt zowat bij elkaar. Scherf- en kogel- maar niet bomvrij. Ik ben er steeds uitgegaan om te zien, wat er gebeurde. Er is een bom gevallen achter de ringmuur en er werd weer hevig met mitrailleurs geschoten. Plotseling begon een van onze batterijen weer te vuren en met resultaat, want een van de bombar- deurs vloog met een grote boog en al rokend de zee in. Ondertussen was er boven Den Helder een geweldige rode gloed te zien. gelukkig zonder te ontploffen. Enfin we zijn er gekomen. Een paar uur later waren we weer thuis. Alles was veilig. Den Helder heeft heel wat geleden. Men zegt, dat 't bombar dement op de werf en op 't station gemunt was. Maar dan is er slecht gemikt, want de werf heeft een vol treffer gehad en de rest is gevallen op de huizen in een grote kring om de werf heen. Zeer waarschijnlijk, want 't juiste aantal hoor je niet, zijn er 35 a 40 doden en dan noem ik 't laagste 4 (f

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 4