1937 de opleiding metaalbewerken aan de ambachtsschool in Den Hel der. Hij behoorde tot 'de room van de school', zoals tijdens de diploma uitreiking werd gezegd. Vervolgens bracht hij een leertijd van een jaar door op rijkswerf Willemsoord. Engelandvaarder In mei 1938 moest hij in militaire dienst. Hij werd ingedeeld bij de Kustartillerie. In 1939 besloot hij vrijwillig in dienst te blijven en werd hij sergeant. Na de capitulatie van het Nederlandse leger volgde zijn demo bilisatie op 15 juli 1940. Anton kon daarna bij de douane als hulpcom mies gaan werken, eerst in Bergeyk en vervolgens in Leende. Op 22 april 1942 besloot hij met twee vrienden, eveneens douanebeambten, te vluch ten om vanuit Engeland de strijd tegen de bezetters aan te gaan. Zoals de meeste Engelandvaarders koos hij voor de route via België, Frankrijk en Spanje. Drie maanden later bereikte hij de Spaanse havenstad Bilbao. Op 28 juli vertrok hij per schip naar Cu- ra^ao. Via Cuba en New York kwam hij in Canada terecht. Daar sloot hij zich weer aan bij de Nederlandse strijdkrachten, in het Prinses Juliana Training Centrum. Met een grote omweg bereikte hij uiteindelijk nog binnen hetzelfde jaar zijn doel: En geland. Marineofficier H. Lieftink (kapitein der mariniers) was daar op zoek naar mensen die in het kader van 'Plan for Holland' als sabotageagent zouden kunnen worden ingezet. Hij rekruteerde zijn kandidaten het lief ste uit de groep Engelandvaarders vanwege hun motivatie. Zij wilden het liefst zo snel mogelijk voor de bevrijding van Nederland in actie komen. Piet Gerbrands, die enkele maanden voor Anton Mink als agent werd gedropt, verwoordde het na de oorlog zo: 'Als jonge jongens vond je zo'n aanbod om geheim agent te worden geweldig. Ieder wilde graag wat doen. Je dacht: die oorlog is bijna afgelopen, wij komen er niet meer aan te pas. Wij vonden dit nu een mooie kans om ons nut tig te maken.' houding getest. Sergeant Mendes schreef in zijn beoordelingsrap porten onder Anton Mink onder meer: 'nette en charmante knul', 'de De geheime agenten Laurens Punt (links) als Anton Mink. Inbreken Anton voldeed aan de selectie-eisen die werden gesteld: een goede fysieke conditie, een juiste psychische gesteld heid en een flink verstand. In januari 1943 werd hij onder de naam 'H.B. Mertens' toegelaten tot de opleiding, samen met Laurens Punt. De adspi- rantagenten verbleven in een bui tenwijk van Londen in 'Huize Anna, dat onder Nederlandse leiding stond. De opleiding, die in Engelse handen was, omvatte behalve parachutesprin gen onder meer telegrafie, codeleer, militaire organisatie, 'onopvallend optreden in vijandelijk gebied', 'silent- killing', organisatie bouw verzetsnet- werken, het omgaan met wapens en springstoffen en inbreken. Tijdens zijn verhoor door de Duitsers be kende Anton hoe hij had geleerd om afgesloten huizen binnen te dringen: Als deuren of ramen niet te gebruiken waren, konden we met zeep een af druk van het sleutelgat maken om een sleutel te vervaardigen.' Tijdens de training werden de deel nemers onderworpen aan onder zoeken naar hun betrouwbaarheid en geschiktheid voor het werk. Ook werd hun vermogen tot geheim- en Oscar de Brey ondergingen hetzelfde lot rustigste van allen', 'heel intelligent', 'vastbesloten', maar ook 'bezit geen buitengewone kwaliteiten'. De opleiding duurde drie maanden. Daarna was het gespannen afwach ten tot de nacht van de dropping. Voor zijn vertrek op de avond van 21 mei moest hij nog een verklaring ondertekenen waarin hij akkoord ging met uitbetaling door de staat van 15.000 gulden aan zijn nabe staanden wanneer hij in de uitoefe ning van zijn werk zou omkomen. Dat risico was groot, want niet alleen op het ontvluchten van het land, maar ook op spionage stond de doodstraf. Nauwelijks had Anton voet op va derlandse bodem gezet of hij werd gearresteerd en overgebracht naar 'Das Sanatorium' zoals de 'Polizei- gefangnis und Undersuchungs Ge fangnis' in het voormalige grootse minarie van Haaren werd genoemd. In de cellen op de tweede etage aan de kant van het binnenhof waren al tientallen geheim agenten opgeslo ten. Vanwege enkele ontsnappingen werden zij op 27 november 1943 overgebracht naar de strafgevan genis van Assen. Eind april 1944 45

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 45