In de fuik gesprongen van het 'Englandspiel' Het leven van geheim agent Anton Mink eindigt op 'trap des doods' Wout Smit Engeland. Op basis hiervan dropte Londen speciaal opgeleide spionnen in Nederland om militaire inlich tingen te vergaren en te helpen bij de opbouw van sabotagegroepen. Zo liepen de geheim agenten in de val van de Duitsers. Enkelen ont snapten uit Haaren en slaagden erin de Britten te waarschuwen dat het Nederlandse marconistennetwerk in Duitse handen was. Er is nog altijd discussie over de vraag of de Britten al eerder van dit vijandelijke 'Englandspiel' wisten en toch agenten dropten om de aandacht af te laten van de invasie plannen. Dr. De Jong concludeert in zijn geschiedbeschrijving dat de agenten niet doelbewust zijn opge offerd, maar helaas het slachtoffer waren van 'kapitale fouten' door de Engelsen. Bij zijn verhoor op 20 januari 1944 verklaarde Mink: 'Ik kreeg de op dracht als saboteur te werken in een reeds opgebouwde organisatie, die klaar was voor de invasie. Mijn plannen kon ik niet uitvoeren, om dat ik onmiddellijk bij mijn landing aangehouden werd. Ik was daarover zeer verbaasd en bekende dat men in Engeland er geen idee van had dat die zogenaamde organisatie in werkelijkheid helemaal niet be stond.' Anton Berend Mink, geboren op 21 oktober 1918, was de zoon van Dirk Mink en Agatha Johanna Her derschee. Vader Mink werkte bij de marine als bottelier. Het echtpaar had al een dochter, Catharina Ma rina Mink. Zij trouwde in 1936 met A.W.H. Eijpe, stoker bij de marine, die bij het uitbreken van de oorlog gestationeerd was op Curasao. Na de ulo volgde Anton van 1934 tot Sergeant Mink (midden) sluit zich in Canada weer aan bij het leger. Geheim agent Anton Mink(24) uit Den Helder werd in de nacht van 21 op 22 mei 1943 boven de Veluwe gedropt. Een 'ontvangst comité' van het verzet zou op het landingsterrein bij Garderen gereed staan om hem verder te helpen. Na zijn parachutesprong werd hij echter welkom geheten door SS- Sturmbannführer Joseph Schreieder. Dit corpulente man netje met zijn kale hoofd en prie mende rattenogen, door historicus dr. Lou de Jong 'de jachthond' genoemd, was een hoge baas van de Gestapo. Mink en zijn metgezellen Oscar de Brey (21) uit Wassenaar en Laurens Punt (24) uit Alkmaar, waren in de fuik gesprongen die de Duitsers met het 'Englandspiel' hadden gespan nen. Ze werden overgebracht naar kamp Haaren, waar al 53 geheim agenten zaten. De eerste van hen was opgepakt op 13 februari 1942. Sergeant Anton Berend Mink, van Engelandvaarder tot slachtoffer van het 'Englandspiel'. Door zenders op te rollen, codes te breken en binnen te dringen in verzetsnetwerken waren de Duitsers erin geslaagd de Britse geheime dienst, de Special Operations Exe cutive (SOE), om te tuin te leiden. Via een geallieerd zendernetwerk stuurde de Duitse contraspionage dienst Abwehr valse berichten naar 44

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 44