naar de H.W.N. haven om de om heining op te sieren. Eind 1945 lag ik weer met mijn boot in de jachthaven" Ondertussen kostte de herbouw van de jachthaven handenvol geld. Aan het Ministerie van Financiën, Afde ling Bezettingsschade, werd begin 1946 een bedrag van 7500,-- als schade opgegeven. Zoals gebruikelijk was de overheid niet snel met betalen waardoor pas in juni 1949 tot uitbetaling werd overgegaan. De vereniging ontving echter maar 4673,--. Bij navraag naar het lagere bedrag, werd doodleuk me degedeeld dat men uit was gegaan van het prijspeil van mei 1940 en dat men de rest zelf maar moest betalen. In 1951 claimde de vereniging bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting alsnog een bedrag voor schade aan de vlotten Een jaar later, juni 1952, werd dit gehonoreerd met een bedrag van 692, --. Haaike Abraham Jaarsma (1881-1970) met familie op de 'Folkert', liggend bij de werf van Visser. "Ja daar lag de Folkert van loods Jaarsma. Voor de nacht ligplaats ge kozen bij de spoorbrug in Alkmaar. De jaren van druk en honger zijn den heer Jaarsma en zijn vrouw niet zonder meer voorbijgegaan. Als je hem in lang niet zag, zou je hem niet meer terug kennen. Maar hij is nog dezelfde zeeman in hart en nie ren, zoals we hem kenden, zoals we hem altijd aantroffen aan de haven. Vijf jaar lang moest ook hij de zee missen en we kunnen ons voorstel len hoe dat vooral voor hem een marteling geweest moet zijn. Van april tot diep in september za ten we op de Loosdrechtse Plassen, vertelt Jaarsma ons. We hebben daar velen geholpen. Ook herbergden we dikwijls onderduikers. De heer van Hengel, vroeger com mandant van vliegkamp "de Mok", bracht me eens een bezoek. Jaarsma, zei hij, is je boot nog goed? Kunnen we er mee naar Engeland? Mocht het nodig zijn, ze konden mijn boot krijgen. Voor dat doel wel. Ze zijn niet meer terug geweest. Ook Jaarsma verlangt naar Den Helder. Als het kon, zeilde ik er vanavond nog heen. Ik heb me aan geboden als reserve- loods. Hier in de kajuit van het licht schommelende schip hangt de sfeer van Nieuwediep. Ja, Nieuwediep hangt er letterlijk ook: twee van Jaarsma's schilderstuk ken versieren de wand. De zee. wanneer zullen we de zee weer zien? Voorlopig zal de heer Jaarsma zijn schip ergens in de buurt van Schoorldam vastleggen. De zomer komt en we hebben rust nodig. Maar als we naar Den Helder mo gen..." Helderse Courant 12 juni 1945 43

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 43