Coen Bot op 75 jarige leeftijd met een model van zijn geliefde reddingboot. hausen overgebracht en vandaar naar Buchenwald, waar hij in 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. Als gevolg van zijn gevangenneming door de Duitsers was Coen Bot zo geestelijk en lichamelijk geknakt dat hij in 1944 in het ziekenhuis raakte. Noodgedwongen had hij toen het commando over de Dorus Rijkers aan zijn zoon Piet overgedragen. De eerste jaren na de oorlog verbleef hij lange tijd in Loosdrecht en kwam maar af en toe naar Den Helder. Henk Roovers fungeerde al die tijd als waarnemend voorzitter. Coen Bot droeg in 1951 het voorzitter schap aan Roovers over en werd staande de vergadering benoemd tot erelid. De laatste jaren van zijn le ven sleet hij in Huize Herdia aan de Huisduinerweg, waar hij op 11 mei 1961 overleed, 79 jaar oud. Wederopbouw Meteen nadat de oorlog was afgelo pen, werd door verschillende leden aangedrongen op een Buitengewone Algemene Ledenvergadering. Na verkregen toestemming van het Mi litair Commando werd deze gehou den op de avond van 18 juni 1945 in de "Lunchroom" van Bram Lensen in de Spoorstraat De haven bleek volkomen vernield te zijn. De vlotten waren weg en ook de palen. Het clubgebouw was uitgewoond en de kanoloods leeg geroofd. De grote, vier meter hoge houten schutting was verbrand en de lange steiger was als losplaats ge bruikt en zag er uit "als de Noordzee bij ruw weer". Daar kwam nog bij, dat veel leden die geëvacueerd waren, niet zo ge makkelijk toestemming kregen om naar Den Helder terug te keren en bovendien was de toegang tot het havengebied nog verboden. Echter met behulp van overste Coolhaas kregen de leden van de vereniging toegangsbewijzen voor de haven en kon men in juni 1945 al aan de slag. Soms ging er echter wel wat mis, want men schopte in een jolige bui het Duitse nevelapparaat van het dak van het clubhuis. Hierdoor begon het ding spontaan te werken waardoor de hele Helderse haven door de rook aan het zicht werd onttrokken. De leden zetten hierna alles op al les en eigenlijk werd in betrekkelijk korte tijd de haven weer opge bouwd. Frans Trap, tijdens de vergadering in juni 1945 aangewezen als penning meester, zei in een interview met de Helderse Courant in 1985: "Op de Werf, waar Overste Coolhaas waarne mend directeur was, werd een lichter Zweedse spieren gebietst. De heibok van Jan de Vries werd gevoed met 2 ton kolen van bij de heer Posthuma en mevrouw Noot (nu nog erelid) van het Kolenbureau losgeweekte "vetfijn". Toen dit niet genoeg was, sprong Cool- haas opnieuw in, ditmaal met kolen die de Duitsers achter hadden gelaten. Die stonden niet te boek. Palen, die in het land waren gestampt om het landen van geallieerde zweef vliegtuigen tegen te gaan, werden, ten behoeve van de bouw van een nieuwe schutting, de Gemeente afoandig gemaakt. En van de tallozen rollen prikkeldraad (door NSBers netjes op gerold) vonden er ook enkele hun weg Laat passeeren naar Buitenhaven t.d.v. de Wat e rspor t ve re enig in g "He ld er-Wille ins o g r d - ITieuwe diep 11 N.J. Kiljan, Soembastraat 15, Persoonsbewijs no. H 52/008519. Willemsoord, 19 Juni 1945, The Captain Dockyard, De pas voor de Buitenhaven van HWN kernlid Niek Kiljan. DORUS Rijkers 42

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 42