Ook tijdens de oorlog werd er gezeild Maarten Noot De watersportvereniging Helder Willemsoord Nieuwediep werd in 1929 opgericht door Helderse prominenten zoals onder andere de marineofficier en zeiler J.H. Coolhaas, reddingbootschipper Coen Bot en loods/zeeschilder H.A. Jaarsma. Coolhaas fungeerde de eerste jaren als voorzitter met Bot als secretaris en Jaarsma als vice -voorzitter. Coen Bot nam in 1936 het voorzit terschap over. Onder zijn leiding werd in 1939 het nu nog steeds be staande clubhuis bij de huidige van Kinsbergenbrug gebouwd. Architect van der Leek tekende het en aan nemer van der Plas bouwde het bin nen vijf weken. Het clubgebouw was net op tijd klaar voor de opening van het wa tersportseizoen op Hemelvaartsdag 18 mei 1939. Na de opening voer men zoals gebruikelijk met zijn al len naar het Amstelmeer waar de eerste zeilwedstrijden van het sei zoen werden gehouden. Zo begon ook het vroege voorjaar van 1940 voor de watersport als alle andere jaren. Weliswaar was er de oorlogsdreiging, maar alle voorbe reidingen voor het nieuwe zeilsei- zoen waren gaande. De Directie van het Wieringermeer had de H.W.N. toestemming gegeven om op 2e Pinksterdag wedstrijden te houden op het Amstelmeer. Maar er werd voor gewaarschuwd dat de schepen waarschijnlijk via Anna Paulowna en Van Ewijcksluis naar het Am- stelmeer moesten varen, omdat de Kooysluis op bevel van de Com mandant van Stelling Den Helder gesloten was. In de jachthaven lagen ook een paar gasten, die door de mobilisatie in Den Helder gelegerd waren en tijd hadden gevonden om hun bootje mee te nemen. Op 6 mei 1940 werd de algemene jaarvergadering gehouden, waarbij 35 leden aanwezig waren. Vier da gen later was het oorlog en stond het hele leven op zijn kop. In beslagname Op 11 november 1940 werd het clubgebouw door de Duitsers in beslag genomen. Er werd een zoek- licht op het dak gezet en tevens een nevelapparaat. Op 20 november werden ten be hoeve van de zoeklichtafdeling op de Zeevaartschool, "1 groote tafel, 5 kleine tafels, 7 leunstoelen, 8 gewone stoelen, 2 plafondlampen mét bol en 1 idem zonder bol en tevens 4 bloem vazen in gebruik genomen door de Duitsche Weermacht". En op 5 de cember werden nog eens een kleine tafel en 16 stoelen "beschlagnahmt worden; für leichte Flak A804". Voor het in beslag genomen club huis kreeg men van de bezetter een vergoeding van 8,33 per maand, maar wel pas vanaf april 1941. In juni 1942 zond de gemeente Den Helder een brief waarin werd mede gedeeld dat men bezettingsschade kon vorderen. Het bestuur gaf 810,- als schade op en ontving er later maar 112,- van terug. Maar de Nederlandse ambtenarij ging echter ook gewoon door, want de Dienst der Domeinen presteerde het om jaarlijks een rekening te zenden voor waterschapslasten en grondbelasting voor het gebied van de vereniging, terwijl men er niet De jachthaven in de zomer van 1939. Het nieuwe clubhuis is pas geopend. Alkmaardermeer 1941, evengoed plezier op de 'Greet' van Henk Roovers. In de reddingboei Joop ter Wal. 40

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 40