Zum Bizxtcn M&us Wehrmachtbordelen Jan van Tongeren Toen tijdens de Tweede Wereld oorlog bij de Duitse militairen in ons land het aantal geslachts ziekten te hoog opliep besloot de Sicherheitsdienst (SD) dat er op een aantal plaatsen in Nederland Puffs moesten komen. Dat waren bordelen waar Duitse militai ren konden verpozen en waar de dames onder streng medisch toezicht stonden, zodat het aantal Seksueel overdraagbare aandoe ningen (SOA's) beperkt kon wor den. Loe de Jong ontkende in zijn stan daardwerk over de Tweede Wereld oorlog het bestaan ervan. Volgens hem waren er geen Wehrmachtbor delen nodig vanwege het hoge ge halte aan 'horizontale collaboratie'. Gezien het onderstaande een onte rechte conclusie Op 20 september 1941 werden op last van de Duitsers alle bij de zedenpolitie bekende prostituees onder controle gesteld. Zij werden voorzien van een controlekaart waarop hun gegevens waren ver meld en die tevens voorzien was van een recente pasfoto. Met die kaart moesten 'publieke vrouwen' zich regelmatig melden voor geneeskun dig onderzoek. In de eerste negen maanden van 1942 bleek van de militairen van de Wehrmacht (personeel van de Luftwaffe en de Kriegsmarine niet meegerekend) één op de veertig ge slachtsziek te zijn; in de eerste negen maanden van 1943 werd dat één op de dertig. Derhalve ging de SD na dien in opdracht van de legerleiding over tot het inrichten van bordelen voor de Wehrmacht, de zogenaamde Puffs. Er werden twaalf Puffs ingericht, die onder controle stonden van de SD, te weten in Den Burg (Kogerstraat - Texel), Den Helder (Weststraat 85, Zum blauen Maus), Doorn, Goes, Hoek van Holland (Schoolstraat 37), IJmuiden (Koningin Wilhel- minakade 219, Vila Beau Soleil), Middelburg (Seisdam 24, De Grote Mortier), Oostvoorne (Parklaan), 's Herenhoek, Stolpen (voormalig bejaardenhuis Buitenzorg aan de Stolperweg 31), Veere en Zandvoort (Parallelweg). Na september 1944 kwamen daar nog bordelen in Was senaar en Scheveningen bij. Meu belen en huisraad waren a&omstig uit huizen van gedeporteerde joodse families. Zum blauen Maus, Westgracht 85. Julianadorp Mede aanleiding voor de komst van bordelen was de verkrachting van een 15-jarig meisje in de buurt van Julianadorp door vijf militairen van het Turkestanisches Infanterie-Bat- aillon 787. De vijf daders werden opgepakt en na een kort proces ter dood veroordeeld. De executie vond plaats op 14 oktober 1943 om 09.00 uur. Zij werden ongekleed en onge- kist begraven op een afgescheiden gedeelte van de begraafplaats te Huisduinen. Daarbij speelde ook een rol dat in een zogenaamde Sperrgebiet weinig burger bewoners meer aanwezig waren en het de daar gelegerde troepen verboden was het gebied te verlaten. De legeronderdelen in de spergebieden bestonden hoofdza kelijk uit krijgsgevangen gemaakte soldaten zoals Kaukasiërs, Brits-In diërs, Turkestanen en Georgiërs. Ze opereerden als bewakingstroepen langs de kust van Nederland. Den Helder In de Weststraat brandde op 3 de cember 1935 het warenhuis van Van Willigen af. Op dezelfde locatie werden nadien zes nieuwe wonin gen gebouwd. Nr. 85 deed vanaf 1943 dienst als Duitse bordeel met de naam "Zum blauen Maus". Bij het bordeel behoorde een Desinfek- tionsstube of Sanierstube (ontsmet tingskamer). Als een soldaat het bordeel wilde bezoeken moest hij eerst bij de Sanierstube een Berechtigung zum Eintritt in Wehhrmachtsbordell (toe gangsbewijs) ophalen. Bij het betre den van het bordeel werd hem door de bordeelhoudster een condoom overhandigd. Na afloop van de geslachtsdaad moest hij zich wederom melden bij de ziekenverpleger om zich te laten ontsmetten met Targesin (een desinfectiemiddel) en een desinfec terende zalf. Vervolgens werd op de achterzijde de Bescheinigung über erfolgte Sanierung ingevuld. Dat was het bewijs waarop te zien was dat hij 'gedesinfecteerd' was. Per bezoek moest er f. 3,- (koop kracht 2013: 18.74) voor betaald worden, waarvan de helft voor de 'Dame Van Plezier' was, de andere helft was voor de bordeelhoudster. De Duitsers vonden het overigens onwaardig dat een vrouw van 'Ger- 34

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 34