gemeenteraad was positief en het nam alle agendapunten aan. In hoog tempo werden de voorstellen van het puin opruimen, puinafvoer, aftraak en wederopbouw aangenomen. Bur gemeester Ritmeester sprak over de gang van zaken zijn vreugde uit. En hij dankte de deskundigen voor het ontwerpen van de plannen die door de gemeenteraad was aangenomen. Het was precies 00.40 uur op vrijdag 4 oktober toen de raad met een luid applaus de woorden van de burge meester onderstreepte. Straatvernoemingen Tijdens de uitvoering van de we- deropbouwplannen van de nieuw te bouwen wijk Oud Den Helder kon de loop van de Langestraat niet ge handhaafd blijven. In januari 1950 werd beslist dat ter hoogte van het zuidelijk gedeelte een smallere straat de nieuwe stadswijk met de Singel moest verbinden. Deze straat kreeg de naam Jan Hoogerwerfstraat. Door de versmalling van de vroegere in gang van de Langestraat kwam aan de Singel een stuk grond vrij waarop in 1951 het woonhuis van architect Roelofs op het huidige adres P.W.A. Singel 146 werd gebouwd. De ingang van de vooroorlogse Langestraat wordt versmald door de bouw van woning P.W.A. Singel nummer 146. Op de achtergrond nieuwbouw van de wijk Oud Den Helder. Bronnen: Jaargangen Weekblad van Helder en Nieuwediep. Jaargangen Helderse Courant. Ontwikkelingsgeschiedenis en beschrij ving der gemeente Helder, D. Dekker (1875). En altijd roept de zee.Klaas Smelik (z.j.). Nieuwediep en Instituut, Q.X. (1929). De burgers van Den Helder, Anthony van Kampen (1946). Den Helder, ze noemden je vroeger Nieuwediep, Gus van Heusden (1975). O, die Ouwe Helder, Cees Schellinger (1981). Den Helder in de Tweede Wereldoor log, Rens Schendelaar (2004). De naam Jan Hoogerwerfstaat werd bij raadsbesluit van 1 december 1948 gegeven. De Huisduiner Jan Hoogerwerf (1819-1906) was redder van vele drenkelingen. In de nieuwe wijk werden meer plaatselijke zeeredders vernoemd. Maar er was al eerder een Jan Hoogerwerfstraat, in de Van Galenbuurt. Dat verviel waarna deze straat vernoemd werd naar Witte de With. Bij Raadsbesluit van 7 mei 1975 werd de naam Langestraat gegeven in de nieuw gebouwde Sluisdijkbuurt. Dit ter herinnering aan de straat die door de aftraak van het stadsdeel Ouwe Helder verloren was gegaan. Met dank aan mevrouw Roelofs. De ingang van de Hoogerwerfstraat vanaf de P. W.A. Singel anno 2015. 33

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 33