werkten vanuit het raadhuis evenals de vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel om advies te geven voor handelszaken. Met het slopen van de percelen in de Ouwe Helder werd begin april 1944 begonnen. De werkzaamheden werden uitgevoerd door de hoofdaannemer uit Oost- zaan, een sloopbedrijf uit Castricum, drie bedrijven uit Eindhoven en vijf bedrijven uit Amsterdam. Andere bedrijven die regelmatig sloop werkzaamheden voor de Duitsers uitvoerden kwamen uit Hilversum en Den Helder. De te slopen percelen waren op een plattegrond van de gemeente per straat ingekleurd. Ie dere aannemer had zijn eigen kleur. Het gemeente gas-, water en elektri citeitsbedrijf verwijderde de aanslui tingen uit de te slopen woningen en werkte voor op het sloopwerk. Totaal zouden voor de uitvoering ongeveer 1500 tot 2000 arbeiders nodig zijn. Er werkte voor één sloopbedrijf zelfs duizend man. De bedrijven werden regelmatig tot spoed gemaand. Werd een afgesproken datum niet gehaald dan werd er niet verdiend. In totaal was over de gehele periode tot aan 5 augustus 1944 door de sloopbedrij ven werk voor een bedrag van f 1.362.890, - aangenomen. Na de oorlog Na afloop van de oorlog gingen de vroegere wijkbewoners zo snel mogelijk kijken om te weten of het werkelijk waar was wat ze gehoord hadden, dat de hele Ouwe Helder was afgebroken. Maar het was waar, er lag een kale vlakte vol puin. Het kleine besloten stadje met z'n gezel lige smalle straatjes van vóór 1940 bestond niet meer. Het leven van weleer was verleden tijd. De afgebro ken Ouwe Helder was wat dit betreft een monument. Het was een stadje op zich, opeengepakt binnen de oude fortengordel. En dat er nog puin lag kwam omdat er onvoldoende ver voer was tijdens de oorlog. Het duurde tot juli 1946 voordat het opruimen namens de gemeente in de Ouwe Helder werd aangevangen door drie aannemers: F.D. Dienaar met werk van de Laan tot aan de Langestraat, de firma Meijer en zo nen de Langestraat, Vlootstraat en Koningsweg en C. van Doorn de Vlootstraat, Langestraat en Dijkweg. De nog bruikbare materialen werden zorgvuldig bijeengebracht en waar mogelijk hergebruikt bij het herstel len van beschadigde huizen. Het puin werd naar vliegveld De Kooy afgevoerd. Dagelijks reden overvolle vrachtauto's naar het vliegveld waar een flinke berg puin ontstond. Later werd er ook puin opgeslagen op een stuk grond gelegen aan de Rijksweg achter het terrein van de gemeente reiniging. Niet minder dan 50.000 m3 puin moest er uit de Ouwe Helder worden afgevoerd. En men heeft berekend dat 8 miljoen stenen werden vrijgemaakt die voor een groot deel weer hergebruikt zouden worden voor de herbouw van de nieuwe wijk Oud den Helder. Ook werden stenen aan particulieren ver kocht, via verkooplokaal de Schakel in de Molenstraat of op het werk bij de Directiekeet in de Ouwe Helder. Het grof en fijn puin werd verkocht en zelfs gratis beschikbaar gesteld en tegen kostprijs thuis bezorgd. De toepassing was veelal voor de verhar ding van landwegen. Wederopbouw Het was een zeer belangrijke agenda die de gemeenteraad in haar ver gadering van donderdag 3 oktober 1946 had af te werken. Met als be langrijkste punt de bespreking van de wederopbouwplannen. Maar voordat het college in openbaarheid kwam vergaderde het enige uren achter gesloten deuren waar de ste denbouwkundige Wieger Bruin de diverse plannen toelichtte. Daarna werden de deuren van de raadszaal voor publiek en pers geopend. Het eerste woord was voor de heer J.H. Smith van de P.V.D.A.: "Het lijkt me goed om aan het begin van de be handeling, van een reeks ingrijpende punten enige algemene opmer kingen te maken. Na een tijdperk van aforaak zijn we gelukkig in een periode van wederopbouw geko men. Ik spreek namens de P.V.D.A. en wij geloven dat voor Oud Den Helder een prachtoplossing is ge vonden, zo ook voor de Kanaalweg en Weststraat. In het Centrum zien we lang verwachte verbeteringen in het verschiet". Het was niet alleen de Partij van de Arbeid, de gehele De aftraak van de Ouwe Helder in 1944-1945 met de Langestraat gezien richting de P. W.A. Singel. Het torentje op de achtergrond is van het voormalig Parkzicht ziekenhuis ter hoogte van het later gebouwde Gemini ziekenhuis. 32

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 32