staat met een paar honderd steegjes, het publiek staat aan beide kanten als gepakt". Maar ook rouwstoeten gingen door deze straat naar de begraafplaats, soms begeleid met treurmarsen of koraalmuziek. "Het is de straat der straten. Verkeer is er nog niet. Er is volpop nering en voor de ijverige middenstander is er een eerlijke boterham te verdienen. Wordt er goed verdiend in de vis serij, dan wordt er goed verdiend door de middenstand, maar haring of ansjovis zijn er nou eenmaal niet het hele jaar", aldus Cees Schellinger in zijn boek: O, die Ouwe Helder: "De straat is lang, het ene eind grenst aan de dijk, aan het andere eind stap je zo de wei in bij café Land- en Spoorzicht. Het café had tafeltjes voor de deur, daar keek je uit over het wijde groene land van de Helderse polder, met de Linie en fort Dirksz Admiraal. En je ziet dat de naam Land- en Spoorzicht geen opschepperij is want de rook van een locomotief die daar in de buurt van Tuindorp is te zien, is tot aan het station te volgen. Bomen staan er niet in de straat, ofschoon de Lindeboom de naam draagt. Naast de Lindeboom woont brandstofa an delaar Blankman, later wonen de Bethlehems daar. Op de hoek van de Kloksteeg is een aardappelen, groente en snoepwinkeltje. En de meubelzaak van Meijer Mannheim is er gevestigd. Naast Mannheim is de kruidenierswinkel van Jellema, op de hoek van de Hoeksteeg bakt bakker Mahieu en op de andere hoek van de Hoeksteeg hadden de gezusters De Graaff een wol en lingeriezaak. En naast voddenkoop man Oostendorp had voddenkoop man Manus Oudkerk zijn handel. En dan was er nog de Pottenwinkel van Mos in de Langestraat, de stam kroeg van Dorus Rijkers". Door het graven van het Spuikanaal (P.W.A. Singel) en de aanleg van nieuwe straten kreeg de Huisdui- nerweg aansluiting met de Singel. Er ontstond voor het verkeer vanaf de richting Kerkgracht en uit de Van Galenbuurt een nieuwe route naar Huisduinen. De drukte verdween uit de Langestraat, het was geen door gangsstraat meer. Het gevolg was dat bij raadsbesluit van 27 april 1922 werd beslist het verkeersplan te wijzi gen en de Huisduinerweg niet meer tot de Langestraat te laten lopen. Na het uitbreken van de oorlog en hun komst naar Den Helder vor derden de Duitsers kazerneruimte. Onder andere de Kazerne aan de Langestraat en Fort Vischmarkt bij de Dijk. Het pand Langestraat 60 werd door de bezetter als garage gebruikt. Er vielen tijdens de oorlog ook slachtoffers in de straat. Op 28 februari 1941 kwamen tijdens een bombardement voltreffers in de Oude Kerkstraat en in de Lange- straat. Er viel een dode en gewon den. Nog geen jaar later stortte in de late avond van 28 januari 1942 een aangeschoten tweemotorig Engels jachtvliegtuig neer dicht bij de dijk, op de Bonselaarsweg hoek Lange- straat. Het vliegtuig vloog in brand. Het huis Langestraat 2, bewoond door de familie Snoerwang, en het naastgelegen onbewoonde pand gingen in vlammen op. De familie Snoerwang werd zwaar getroffen. Vader en zoon Cornelis, brand wacht bij de luchtbeschermings dienst, kwamen om het leven. Om vrij schootsveld te krijgen dat een mogelijke geallieerde invasie in Den Helder vanuit zee moest voor komen zijn in opdracht van de bezet ter ruim 1800 panden afgebroken. Bijna alle woningen en historische gebouwen in de karakteristieke straatjes van de wijk Ouwe Helder zijn daarbij verloren gegaan. Ook de gehele Langestraat, met uitzondering van de Kazerne. De eigenaren en bewoners van de panden waren vaak moeilijk op te sporen door verhui zingen en evacuaties. En als dit wel lukte dan was het voor hun een grote schok om te vernemen dat hun huis werd afgebroken. De woningen en gebouwen moesten op maandag 31 januari 1944 ontruimd zijn. De amb tenaren die verhuisvervoer regelden 31 Ravage in de Langestraat na het neerstorten van een Engels jachtvliegtuig op 28 januari 1942. Neringdoenden in de jaren 1900 1940 Slachtoffers tijdens de oorlog Afgebroken

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 31