De Langestraat in de Ouwe Helder gesloopt en als puin afgevoerd Rens Schendelaar "Mijn God, Den Helder, wat heb ben ze met je gedaan. De Ouwe Helder, waar de wiegen stonden van de blauwe zeeridders, de vissers en de vlettermannen, en van waaruit de nering zich over de hele stad ver spreidde is door de moffen van de aardbodem voorgoed weg gekrabd", aldus schreef Cees Schellinger in zijn boek: O, die Ouwe Helder (1981). Het is vooral het verdwijnen van het stadsdeel Ouwe Helder dat bij ou dere Nieuwediepers nog regelmatig onderwerp van gesprek is. Want de huizen zijn in de oorlog gesloopt en tastbare jeugdherinneringen verlo ren gegaan. Er is er bijna niets meer dat doet denken aan het eeuwen oude dorp. Of het moet de Jacob van Heemskerckstraat zijn waar niet alles is afgebroken. Of de Jan Hoog- erwerfstraat, vanaf de P.W.A. Singel. Want precies op dat punt lag de in gang van de afgebroken Langestraat. Volgens vele Ouwe Heldersen de straat der straten. Napoleonstraat De Langestraat was een smalle straat die met ere zijn naam droeg. De naam had betrekking op de lengte van de straat, het doorsneed de voormalige Ouwe Helder van noord naar zuid. Het was ook de weg naar Huisduinen, want de Huisduinerweg liep tot aan de Lan- gestraat. Het was aan beide zijden bebouwd. Zo bevond zich direct links op de hoek de landmacht ka zerne van het wapen der artillerie, beter bekend als De Kazerne, en op de andere hoek stond café Land- en Spoorzicht. Meer in de straat be vond zich aan de rechterzijde het Nederlands Hervormd armenhuis voor vrouwen en iets verder aan de linkerkant het oud katholieke kerkje met pastorie. En dan naar het einde de rooms katholieke kerk, daar is de Petrus en Pauluskerk aan de Kerk- gracht voor in de plaats gekomen. Aan de noordkant bij de dijk lag kustbatterij Vischmarkt en een klein plantsoentje, het Regentspark ge noemd. Daar was ook het welvaren de deel van het dorp, met woningen zowel op als tegen de dijk. Vanaf zee gezien was het dorp dicht opeen gebouwd, een stadje achter de dijk waarvan de daken voor het meren deel maar ternauwernood boven de dijk uitstaken. En als het flink stormde kon je overal de beukende golven tegen de dijk horen. Er woonden jutters die afstamden van het oude en stoere kustvolk maar ook officieren van de landmacht en neringdoenden en handwerklieden. De eensgezindheid was groot en iedereen kende iedereen. Bekende namen van huizen in de Langestraat waren De Schelvisch, De Blaauwe Klok, Rad van Avontuur en de Oude Pastorie. Dan was er nog het pakhuis van de strandvonder maar ook koffijhuis De Lindeboom waar alle weken dinsdags en donderdags dansles was. En er stonden panden van het type stadsboerderij in de straat waar 's winters de koeien op stal stonden. Ook hield het joodse deel van de dorpelingen in het woonhuis op nummer 135 vanaf 1808 hun eerste godsdienstige sa menkomsten, dat was nog voor de bouw van hun synagoge. En een bij zonderheid was dat de Langestraat in de Franse Tijd Napoleonstraat werd genoemd. Maar het was ook de straat waar de Landingsdivisie wekelijks doorkwam op weg naar de duinen voor het houden van schiet oefeningen. Dan trok de lange stoet lopend vanaf het Havenplein naar Huisduinen. Zoals in februari 1908 en de krant er verslag van deed: "De troepen marcheren onberispelijk op de maat van de marsmuziek. Langs de Kanaalweg gaat het voorwaarts met aan het hoofd van de troepen de kolonel of overste te paard. Door de Langestraat trekt men onder veel belangstelling overal mensen, en het is of deze straat in verbinding De Langestraat omstreeks de jaren 1900. 30 Langestraat. Den Helder

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 30