Van het Bestuur Ko MInneboo Zo schrev Oen 1 70 jaar later: 1940 - 1945 De redactie en het bestuur waren het er snel over eens dat er in dit herdenkingsjaar van de Tweede Wereldoorlog een speciale uitgave van ons verenigingsblad moest komen. Het is een bijzondere geworden. Een hedendaagse vastlegging hoe onze stad en onze bewoners door die verschrikkelijke oorlog zijn getroffen. Ondanks dat er al vele publicaties en boeken over WO II zijn uitgege ven bleek opnieuw dat veel Helderse verhalen nog niet verteld zijn. De afgelopen jaren was ook regelma tig duidelijk dat het leed van Den Helder buiten onze stad en bij veel nieuwkomers nog steeds niet tot nauwelijks bekend is. Waar ook te beginnen? Veel man nen op zee en in de oost. Hun vrouwen en kinderen geëvacueerd, stil verzet, een eindeloze reeks bom bardementen, de volledige sloop van Helder, de laatste winter een spookstad. Maar ook onschuldige slachtoffers aan de andere kant. Wij beslisten al snel om twee kwar taalbladen samen te voegen tot dit themanummer. Tot dit boekwerk, uiteraard voor onze leden, maar dit moest ook in de verkoop worden gebracht. Eén één bleek meer dan twee te zijn. Het themanummer werd steeds dikker. De redactie moest keuzes maken. Wat wel, wat niet. Er is hier te veel gebeurd. Lees, kijk en sta in dit herdenkingsjaar van WO II er wat langer bij stil. Eén één is meer dan twee Samenwerken en naar buiten tre den. Dat is de kern van het beleid van de HHV. Samen meer energie, meer middelen, meer mogelijkhe den. Het moet lukken! De Hel- derse geschiedenis is te belangrijk om versnipperd en onzichtbaar te zijn. De lichten komen op groen en wij gaan door met de plannen voor onze inhuizing in school 7. Volgend jaar samen met KopGroep Bibliotheken en de Volksuniversiteit in een nieuwe locatie aan de weg timmeren. Samenwerken met de Genealogische Vereniging, afde ling Den Helder, en met de Stelling van Den Helder. Samen met ons Regionaal Archief Alkmaar. Samen met al degenen die zich echt willen aansluiten. Het toverwoord: samen werken! De rijke en in werkelijkheid ook vaak arme geschiedenis van onze stad, en tegelijkertijd ook water bouwkundig en historisch gezien deze zo bijzondere Kop van Hol land, zijn het echt waard om bin nen en buiten onze gemeente veel meer zichtbaar te worden. Het themanummer bij ons 25 jarig bestaan 'Zo schreven zij over Den Helder' liet zien wat vele auteurs bij Den Helder voelden en dachten. Het unieke boek van Jan Bremer over de geschiedenis van Husidina bleek voor velen een echte eyeopener. Den Helder komt stap voor stap meer op de kaart. Ons Regionaal Archief Alkmaar gaat daarbij daadwerkelijk helpen. Dit jaar zal de gewenste inhuizing in school 7 en de voorlichting in de pro jectwinkel Stadshart een grote inzet van de vrijwilligers van de vereniging vragen. Extra handjes en financiële middelen zijn daarom van harte wel kom. Wij hebben toch niet voor niets de culturele ANBI status gekregen? Meld uw steun aan via onze website. Het adres staat in het colofon. Maar, sta eerst stil bij het verleden, en degenen die onze toekomst hebben gemaakt. 2

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 2